Dossier

Dossier

 • 1540, viti me i thate ne historine e Europes

  Njembedhjete muaj pa rene asnje pike shi dhe vapa ishte e padurueshme: me shume se 300 kronika nga e mbare Europa, zbulojne detaje te tmerrshme te nje katastrofe gjigante...

 • Gomari S'flytyron. Po ne e besojme!

  Nofta kombi yne do kish sot nje faqe tjater, fare te ndryshme nga e sotmja, po te qe populli pak me serios dhe t'i germonte punet pak me thelle e me me teper gjykim. Mjerisht, ne Shqipetaret jemi njeres superficiale, njeres qe shohim vetem cipen dhe nuk çajme koken te hyjme ne te thellat.

 • Brenda ne mendjen e nje monstre

  Stalini fitoi admirimin e disa demokrateve perendimore ne fundin e jetes se tij. Sigurisht, ata nuk e dinin se sa i lige ishte ai, por te pakten duhej te dyshonin.

 • Bomba atomike qe (nuk) shpertheu, shpetoi Ameriken nga nje katastrofe

  Sipas nje skenari, qe mund te kishte qene plotesisht shkaterrues, Shtetet e Bashkuara evituan nje katastrofe nukleare ne vitin 1961, kur nje bombe atomike thuajse u shkaterrua ne ajer, pas renies nga nje bombardues tip B-52 qe shpertheu ne ajer, shkruan agjensia ruse e lajmeve, RT.

 • Si u mesohet historia e Luftes I Boterore femijeve te Ballkanit?

  'Ata njerez ishin terroriste: Gavrilo Princip dhe gjithe te tjeret', thote Salih Mehmedovic, duke qendruar ne vendin prane Ures Latine ne qender te Sarajeves, aty ku serbi Princip qelloi per vdekje arqiduken Franc Ferdinand, te Austro-Hungarise, 100 vjet me pare, nje vrasje qe paralajmeroi 4 vite konflikti shkaterrues.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama