Dossier

Dossier

 • Hapet Arkivi i Shtetit: Zbulohet harta e rralle e Shqiperise

  Per here te pare del ne drite dosja e nje studimi te panjohur i vitit 1941 per territoret reale gjeografike dhe historike te Shqiperise, punuar prof. Ahmet Gashi, Prishtine Shqipnija ethnike edhe vuajtjet e shqiptarevet ne Shqipnin e robnueme Ne Arkivin Qendror te Shtetit, Tirane, ne Fondin 144...

 • 10 faktet e paverteta te Luftes se Pare Boterore

  Lufta e Pare Boterore, e cila u zhvillua mes viteve 1914-1918, eshte cilesuar si lufta me shkaterrimtare qe njohu historia njerezore, edhe pse shume deshmi dhe fakte te saj u zbehen nga shperthimi i Luftes se Dyte. Per asnje lufte ne historine e njerezimit nuk ka patur kaq shume te panjohura dhe mite se sa Lufta e Pare.

 • Historia e Lidhjes se Prizrenit

  Lidhja e Prizrenit ishte levizja e pare e shqiptare e madhe e organizuar ne menyre administrative, politike dhe ushtarake qe prej kohes se Skenderbeut.

 • Lufta e Kosoves, si e blinduam Kukesin me topa dhe tanke

  Ideja e gjithhershme 'Pavaresi per Kosoven', nuk mori jete vetem nga veprimet luftarake te U?K-se. Qe ne vitet ?80 ushtria shqiptare pergatitej per nje operacion te jashtezakonshem, qe gjithsesi ruhej ne sekret te plote.

 • Letra e fundit e Adem Jasharit nga fronti i luftes

  Nje leter qe mendohet se eshte shkruar tre muaj para vrasjes s eish-komandantit te UCK-se Adem Jashari eshte botuar sot ne gazeten 'DITA'. Gazetari Bedri Islamit, i cili e ka zbuluar dhe e ka pergatitur letren per botim, bashke me informacionin plotesues, thote se letra e Adem Jasharit gjenden ne arkivin e Levizjes Popullore te Kosoves dhe te UCK-se.

 • Filantropi, qe ngriti 127 shkollat shqipe

  Nje shkrim studimor e ka zanafillen ndonjehere nga ndonje shkak apo vleresim qe behet nga te tjeret. Ashtu edhe ky shkrim u nis nga ?mimi, qe partneret ne Shqiperi, Rockefeller dhe Qendra per Ndryshim dhe Menaxhim Konflikti, Tirane, i beri Filantropit Shqiptar Vangjel Zhapa, nga Labova e Madhe, Odrie, Gjirokaster.

 • Nafta dhe vendburimet e reja ne Shqiperi

  Ne momentin aktual, nafta eshte lenda e pare energjetike me perdorim me te gjere dhe te pazevendesueshem. Ne shekullin e kaluar kerkimet per nafte dhe gaz dhe perdorimi i tyre arriten nivele shume te larta.

 • Esat Pasha, si e 'rropi' thesarin e Princ Vidit

  Ne muajin maj te vitit 1913, pas nje alarmi te stimuluar se rebelet po hynin ne qytetin e Durresit dhe se rrezikohej jeta e princ Vidit, i gjithe stafi i tij transferohet ne nje luftanije italiane ne det. Nga ish sekretari privat i Princ Vidit, Armstrong vjen nje deshmi interesante.

 • Sigurimi presion Kadarese me djalin e Janulles

  Duke pasur parasysh se shkrimtari e ka identifikuar Tabir Sarajin me seline e Komitetit Qendror, atehere duket se endrrat qe shkojne ne kete pallat, simbolizojne 'letrat nga populli' qe shkonin ne Komitetin Qendror, dhe qe shpesh ishin edhe letra anonime.

 • 10 misteret e Enver Hoxhes

  9 vite më parë
  10 misteret e Enver Hoxhes

  Mosha e rinise se Enver Hoxhes edhe sot ka pikepyetje te medha. Ish-diktatori komunist, ne kujtimet e tij e kalon periudhen e rinise si revolucionar, por kurre nuk jepen permasat reale te aktivitetit.

 • Dokumentet: Churchill planifikoi sulm kimik ndaj Rusise

  Ai konsiderohet si hero kombetar ne Britani, por faktet e reja tregojne se Winston Churchill urdheroi 50,000 bomba kimike, ne menyre qe i perdori ndaj Rusise, pas perfundimit te Luftes se Pare Boterore.

 • Kisha greke: Hoxha ishte grek, quhej Aleksander Mavrojani

  Ne nje artikull te publikuar nga mediat greke thuhet se lideri komunist shqiptar ishte me origjine greke dhe kishte emrin Aleksander. 'Enver Hoxha lindi ne fshatin Dushja qe me vone u quajt Kefalari qe ndodhet prane qytetit te Qiatos ne Korint.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama