Dossier

Dossier

 • Libri me dedikim i Enver Hoxhes

  Ne mjediset e Arkivit Qendror te Shtetit eshte mbajtur nje ceremoni e vecante, ne te cilen nje shtetas italian i lindur ne Vlore ne vitin 1945, Aldo Terrusi, i ka dhuruar arkivit nje liber te autografuar nga ish-diktatori Enver Hoxha.

 • 'Deformimi i Kanunit na ka prishur imazhin ne bote'

  Ashtu si? e definon dhe Kadare flamen epidemike qe po pushtonte Shqiperine nga Jugu ne Veri per shkak te te ashtuquajtures ?gjakmarrje?, ku vrastaret e gjenin 'bekimin' tek Kanuni, edhe studiuesi Ndue Dedaj...

 • Ari monetar, si e fitoi Shqiperia me 1953

  Ngjarja – Nje artikull i revistes amerikane te Ligjit Nderkombetar i vitit 1955 hedh drite mbi procedurat e ndjekura nga forcat aleate per te caktuar fatin e arit monetar shqiptar dhe argumentet juridike qe bene qe Shqiperia ta perfitonte pronesine mbi arin, ndonese nuk e mori dot ate realisht deri pas viteve 1990

 • Bunkeret, parate vinin permes 'kanalit ushtarak' kinez

  Tanime nga lufta frontale frike me nuk kemi dhe armiqve te djeshem u blejme mallra konsumi me para ne dore. Nga armatimi i tepert po zhvishemi ?do dite, ndersa numri i ushtareve me pagese nuk e kalon organiken e dy brigadave te djeshme te kembesorise, bashke me gjithe rezervistet.

 • Vlore-Tirane, nje apo dy Pavaresi?

  Nuk ka moment qe media e shkruar dhe vizive te mos tregoje per aktivitete ne kuader te 100 vjetorit te pavaresise, promovime dhe plane. Megjithate, shumica e aktiviteteve te rendesishme duken se kane rezultuar nje fiasko dhe te emetuara nga goja e kryeministrit Berisha ne mbledhjet e qeverise ato me shume kane perbere thjesht lajmin e dites... i cili eshte harruar ne me pak se tre ditet e ardhshme

 • Lufterat qe bejne komunistet ne Shqiperi

  Ne fushen e historise se shqiptareve njerezit me tituj doktoresh dhe profesoresh perdorin me endje Dr-te dhe Prof-et, pa i lidhur me titujt e punimeve shkencore qe ua dhane ato grada. Gradat jane jetegjata, punimet qe sollen gradat jo dhe aq, mjerisht.

 • Luigj: Permasat tejshqiptare te nje shqiptari te madh

  Vetem pak kohe me pare, per dite te tera, media i hapi vend çeshtjes se permases kombetare te Luigj Gurakuqit dhe po ashtu shqetesimit se rolit te tij ne historine tone i eshte ngrene hak. Kjo mangesi, sipas shumices se shprehesve, deshirohej te pakten te mos perseritej ne kete 100-vjetor.

 • Si e qellova nendetesen ruse me 6 bomba thellesie

  Si te gjitha ngjarjet me fund te paparashikueshem edhe ajo eshte e mbuluar me vel misteri. Gjithçka qe nuk deshifrohet permes deshmive mund te ç’kodohen nga dokumentet arkivore. Por ato qe nuk ndodhen as ne arkiva, padyshim duhet te jene varrosur perfundimisht ne thellesine e detit...

 • 1912-1913: Rrethimi i fundit i Shkodres (FOTO)

  Ndersa ne Vlore brohoritej per shpalljen e Pavaresise, pjese te gjera te vendit qe nga Janina e deri ne malet e Veriut ishin te invaduara nga ushtrite e huaja. Ne Shkoder mbahej ende ne kembe nje armate e madhe e perbere nga ushtare turq dhe rezerviste shqiptare.

 • Si u vra Hasan Prishtina?

  11 vite më parë
  Si u vra Hasan Prishtina?

  U mbushen 79 vjet qe nga data e 13 gushtit te vitit 1933, ku ne qytetin e Selanikut u vra ne pabesi dhe mizori ish-Kryeministri i Shqiperise, Hasan Prishtina...

 • PASHKO VASA Ideologu i madh i Rilindjes

  E verteta mbi Shqiperine dhe shqiptaret » - manifesti madhor ideo-politik i Levizjes Kombetare Shqiptare eshte dokumenti, qe tregoi se ndergjegjja ideore e shqiptareve kishte avancuar dhe ishte gati per pavaresine...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama