Dossier

Dossier

 • Eqrem bej Vlora: Ju rrefej personalitetin e Ahmet Zogut

  Ne vitin 1923 Partia Konservatore e bejlereve arriti nje fitore te plote, ndonese te fundit! Po t’i kishte kuptuar me mire ndryshimet e ndodhura dhe te kishte pasur me shume frymen e kastes, me kete fitore ajo do te kishte siguruar, madje ne nje menyre te padiskutueshme, udheheqjen ne Shqiperi edhe per disa dhjetevjeçare te tjere.

 • Agron Llakaj shkruan libër autobiografik

  Aktori i njohur, Agron Llakaj, ka vendosur të shkruajë një libër autobiografik. Këtë e ka bërë të ditur gjatë një interviste për një revistë, ku Agroni ka qenë në cover duke rrëfyer disa gjëra të reja nga jeta e tij, mes të tjerave edhe dëshirën për të botuar një libër personal.

 • Shaban Sinani zbulon letren e Mehmetit per Enverin: Ku po gabon Agolli

  Syrit te partise nuk mund t’i shpetonte asgje, aq me teper kur behej fjale per veprat e ndonje shkrimtari te rendesishem si Dritero Agolli. Ato shiheshin me lupe dhe beheshin objekt diskutimi, jo vetem neper mbledhje e plenume, por edhe leterkembime mes figurave me te larta te shtetit shqiptar te kohes.

 • Flamuri me te cilin u varros Ismail Qemali

  Me 2 dhjetor 2011 u zbulua ne fondin etnografik te Qendres se Studimeve Albanologjike flamuri me te cilin u varros Ismail Qemali! Ismail Qemali vdiq ne Peruxhia, ne hotelin 'Brufani' me 26 janar 1919, (FESH). Ne darken e 10 shkurtit te atij viti luftanija italiane 'Alpino' solli ne Skele te Vlores arkivolin me trupin pa jete te burrit. Vlora ndodhej nen pushtimin italian.

 • Rexhep Qosja: Ne vitin 1972, Agolli me foli per diktaturen e komunizmit tek hotel 'Dajti'

  Nga 'Grand -Hoteli' i Prishtines, tek Hotel 'Dajti' i Tiranes. Kjo ka ndodhur ne vitin 1972 pikerisht tek shkallet e hotel 'Dajtit'. Biseda eshte zhvilluar pasi ish kreu i Lidhjes se Shkrimtareve te Shqiperise kishte pire disa gota alkooli, ose gati dy shishe me raki, nga vendlindja e tij, te cilat me vone i kishte perzier me shampanjen qe sherbehej ne hotel 'Dajti'.

 • Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit me 1912!

  Oh! Sa te lumtur qe e ndiej vehten sot, qe shoh, ketu ne Vlore, kaqe burra Shqipetare te mbledhur tok, tuke pritur me kureshti e padurim perfundimin e kesaj mbledhjeje historike, per fatin e Atdheut tone te dashur.

 • Nexhmija: Njohja me Enver Hoxhen

  Nexhmije Hoxha rrefen ne librin e saj detajet e nje pasditeje nentori ne kryeqytet dhe njohjen me nje djale qe per me shume se 40 vjet do te ishte kreu i shtetit shqiptar, Enver Hoxhen.

 • Fishta dhe konferencat nderkombetare

  Populli shqiptar ne perballje historike, te frymezuar nga heronjte e lufterave dhe te kultures kombetare, Budi, Bardhi, Bogdani, Kazazi, kishin arritur, hap pas hapi, te ndergjegjesoheshin duke rikrijuar programe te reja, per kundershtime ndaj perandorise se eger osmane.

 • Kadare: Enver Hoxha, homoseksualiteti i tij,shkaku i vdekjes se qindra njerezve

  “Gjate kater viteve te fundit kam zbuluar se e verteta mbi ekzistencen e Kadarese qendron ne kontradiksionet e tij. Ai eshte zeri i Shqiperise moderne dhe kengetar i identitetit te lashte. Ai eshte nje alter ego e diktatorit dhe i ndeshkuar prej tij. Ky dyzim eshte kyçi i jetes, reputacionit dhe veprave te tij”.

 • Si u hoqen prangat e sigurimit nga duart e Dritero Agollit

  Ish-zyrtari i larte i shtetit komunist, Xhelil Gjoni, tregon ngjarjen e pabesueshme. Rastesia e papritur kur Hysni Kapo mesoi faktin befasues dhe kembengulja e kreut te Sigurimit kryeqytetas per shtrengimin e prangave mbi duart e shkrimtarit te madh. Çastet ekzaltuese kur ai shpetoi nga akti fatal.

 • Biografia e plote e Enverit. Ditari per Mehmet Shehun dhe Kadri Hazbiun

  Ditare, intervista, materiale arkivore… Nje periudhe e gjate kerkimesh, deri ne formimin e pazellit, i cili gjithmone do te kete pjese te munguara. Megjithate, gazetari Blendi Fevziu arrin te na jape ndoshta pamjen me te plote te dhene deri me sot per ish-diktatorin komunist.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama