Dossier

Dossier

 • Roli i Dom Nikoll Kaçorrit per te ndihmuar Ismail Qemalin per Pavaresine

  Duke analizuar ne menyre logjike poziten e Dom Nikoll Kaçorrit ne qeverine e Vlores, ai eshte nder figurat me te vleresuara dhe qe me merite iu dha ky vend i nderuar ne qeverine e Vlores. Ismail Qemali vinte pas nje kohe te gjate mergimi dhe vinte ne nje terren te pergatitur

 • Deklarata e shpallur ne Elbasan, ne 25 nentor 1912

  Deri vone, studimet per kete ngjarje te rendesishme i referoheshin shtypit te kohes dhe arkivit te atdhetarit te njohur Lef Nosi, te cilat saktesojne vetem daten e mbledhjes dhe emrat e nenshkruesve te deklarates, pa permendur asgje rreth permbajtjes se dokumentit te shpallur publikisht. Fale perkujdesjes se prefektures se Elbasanit, me ne fund, arkivave shqiptare u shtohet dhe nje dokument i rend

 • Intervista e Mbretit Zog per Daily Herald

  Intervista e Mbretit Zog per nje nga gazetat me te njohura Britanike shpalos disa nga pikepamjet qe ai kishte mbi zhvillimin ekonomik dhe social-kulturor te vendit.

 • Incidenti i Korfuzit - Mbrojtja e avokateve shqiptare

  Avokatet e Qeverise shqiptare e moren fjalen ne 20-22 janar 1949, ne fillim Nordman e me pas Koti. Nderhyrja e tyre e fundit synoi te ndikonte te anetaret e Gjykates se asnje prove serioze nuk u soll ne Gjyq nga pala britanike kunder Shqiperise.

 • Zbulohen dokumentet e CIA-s dhe FBI-se per Xhevdet Mustafen

  Ne vendet ku sundon totalitarizmi gjithçka, ne Godinen Diktatoriale, ndertohet mbi vullnetin e sundimtarit i cili mbeshtetet ne dy shtylla te forta dhe nje shesh te bute; ne shtyllen e genjeshtres dhe te shtypjes te cilat ngulen thelle mbi sheshin e injorances. Gjithçka tjeter qe ndertohet, qendron mbi keto dy shtylla e mbi kete shesh.

 • Leka Zogu, femijeria burrerore

  Lindja e tij, nuk ishte gezim vetem per familjen mbreterore, por ne ate kohe, ngjarje e shenuar edhe per kombin. Me 5 prill 1939, shqiptaret uruan dhe festuan, ardhjen ne jete te princit trashegimtar...

 • Si u arrestua dhe pse u denua me vdekje Gjergj Bubani

  Gjak dhe tmerr. E çfare mund te ishte tjeter perfundimi i Luftes se Dyte?! Por e tille ishte edhe periudha qe erdhi me pas. Qysh ne mesin e vitit ’44, u duk qarte se forcat partizane po fitonin terren dhe shume shpejt komunistet do te vendosnin qeverisjen e tyre ne vend. Ende pa aguar mire çlirimi i Shqiperise, fitimtaret e rinj kishin nisur te rendnin drejt pushtetit.

 • Historik vizash, nga viti 1920 deri te Ahmet Zogu dhe Enveri

  Vizat, si kane levizur shqiptaret nga Ismail Qemali, tek Ahmet Zogu e Enver Hoxha.Flasin historianet Arben Puto, Pellumb Xhufi, Muhin Cami. Pasaportat e para shqiptare u dhane ne 1920-en. Qe nga shpallja e pavaresise ne 1912-en nga Ismail Qemali e deri ne kohen e mbretit Zog dhe me pas Enver Hoxhes, rregullat kane qene te ndryshme.

 • Shqiptari qe refuzoi betimin e Musolinit

  Nje vrasje e shemtuar tronditi ne 26 majin e vitit 1939 rrugen Trastevere ne Rome. Nje i ri shqiptar, me emrin Shahin Toçi, i sapodiplomuar ne Akademine Ushtarake, u gjend i vdekur nga autoritetet italiane.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama