Dossier

Dossier

 • Trimerija e kryengritesve te Kosoves dhe gabim’i tyre

  Me çdo kuvend a mbledhje prej shqipetaresh nuku degjon tjater gje perveç fjalet: 'Kosova na zbardhi faqen, na nderoj ne tere boten'. Keto fjale jane me arsye, se sot çĂȘshtja shqipe hyri me teper se sa vjet ne maset(tavolinat)te cohes se mblerte te diplomacies evropiane.

 • Misteret e Ismail Qemalit, Ahmet Zogut dhe Qemal Stafes

  Edhe pse kanë kaluar 68 vjet nga vrasja e tij, ai moment ka vazhduar të jetë në qendër të diskutimeve të njerëzve, veteranëve, të afërmve si dhe të politikanëve gati çdo 5 maj. Qemal Stafa ishte vetëm 21 vjeç, kur i rrethuar nga pushtuesit italianë ra heroikisht duke lënë pas një mister të madh rreth vrasjes së tij.

 • Ja porosite qe me la Enveri para se te vdiste

  Ramiz Alia tregon si e ka njohur Enver Hoxhen, rrefen gabimet dhe te mirate komunimzmit. Ai rrefen edhe mekatin me te madh te Mehmet Shehut dhe si u zbuluar qe ai ishte agjent.Ai rrefen takimin e e pare me Berishen ne Paris dhe pse ka qene per Nanon si kryetari i PS. Alia shton se Nano ka ndryshuar negativisht. Po ashtu Ramiz Alia tregon se ai nuk eshte takuar kurre me Edi Ramen dhe jep arsyet pse

 • Misteret e Mehmet Shehut, Llambi Zicishtit dhe Myslym Ketes

  Gazeta "Tirana Observer" sjell sot anen e panjohur dhe ende te pqarte te tre prej figurave me te njohura te sistemit te kaluar. Behet fjale per ish-kryeminstrin dhe krahun e djathte te Enver hoxhes gjate gjithe kohes sa ishte gjalle, Mehmet Shehu.

 • Ankesa e Enverit te Stalini: Duan te me rrezojne

  Frika e Enver Hoxhes se Shqiperia mund te pushtohej nga pjesa tjeter e botes, per qeverine angleze te viteve '50 ishte me shume paranoje e udheheqesit komunist. Per anglezet, e gjithe kjo behej qe Enver Hoxha te rriste me shume rendesine e tij perpara Bashkimit Sovjetik dhe, nderkohe, ky i fundit t'i jepte ndihma per zhvillimin e ekonomise se vendit.

 • Si Enver Hoxha fitoi mbi Sejfulla Maleshoven per drejtimin partise

  Shqiperia e pas Luftes se Dyte Boterore ka qene ne qender te vemendjes, si nga ana e Britanise se Madhe ashtu edhe ish-Bashkimit Sovjetik. Te dyja palet i shikonin me vemendje zhvillimet politike ne vendin tone dhe secila pale mundohej qe ne krye te vihej ajo force per te cilen ata ishin te interesuar.

 • Ramiz Alia: Vetevrasja e Nako Spirut dhe gabimet Enverit

  Pak drite mbi misterin e "vetevrasjes" qe ish-Kryetarit te Komisionit te Planit te Shtetit ne vitin 1947. Deklaratat e tij kunder jugosllaveve, qe kishin acaruar Titon dhe kunderpergjigjja e tij me akuzat si agjent i imperializmit. Ku gaboi partia dhe Enver Hoxha, grupi qe fitoi me eleminimin e Spirut, denimi qe iu be mbeshtetesve te tij dhe letrat vendimtare qe erdhen nga Moska per shpetimin e Sh

 • Dokumentet qe implikuan Mehmetin si opozitar i Enverit

  Mehmet Shehu ne letren e lamtumires qe i shkruan Enverit shprehej: "... Nuk me dhe mundesi; s'pata mundesi qe te sqarohem plotesisht per ngjarjen dhe une po e kryej kete akt, edhe pse e di qe eshte kunder normave partiake. Ramiz Alia eshte Hrushov, ndersa Kadri Hazbiu eshte intrigant Jago 
".

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama