Dossier

Dossier

 • Kush ishin 10 bandat diversante qe kerkuan te rrezonin Enver Hoxhen

  Per rreth tre vjet, nga 1949 deri ne 1952 Shqiperia ishte ne qender te vemendjes te sherbimeve sekrete me ne ze te kohes. Agjente dhe grupe zbuluesish zbarkonin ne Shqiperi nga çdo cep i kufirit. Detyrat e tyre ishin te benin te mundur rrezimin e regjimit komunist ne vend. Por gati te gjitha keto sulme te agjenturave te huaja ne bashkepunim me shume shqiptare qe deshironin renien e regjimit komun

 • Perse Anglia nuk e ndihmoi Ahmet Zogun ta risillte ne pushtet

  Sa here qe dikush zhytet ne historine e Ahmet Zogut zbulon diçka te re. Te mistershme e te paperseritshme. Te rendesishme dhe historike njekohesisht. Keshtu beri shkrimtarja franceze Zhozefine Dedet nje dekade me pare teksa na dhuroi nje liber me jeten e ketij mbreti simpatik e te çuditshem sipas saj.

 • 10 misteret qe mori me vete Enver Hoxha

  Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere, jo vetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje diktator i famshem ne periudhen qe drejtoi vendin. Misteret e Hoxhes fillojne qe ne rinine e hershme te tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thote dot me siguri nga e

 • Dokumenti i zv.ministrit të Brendshëm: Pse nuk e mbrojtëm statujën e Enverit në 20 shkurt 1991

  Ishte një veprimtari e organizuar më parë dhe policia ishte e paaftë të ndalonte rrëzimin e monumentit, qoftë edhe duke përdorur armët. Këto janë konkluzionet e Aredin Shytit, Zëvendësministrit të Punëve të Brendshme, për ngjarjet e 20 shkurtit 1991, që kulmuan me rrëzimin demonstrativ të statujës së Enver Hoxhës në qendër të Tiranës e tërheqjen e saj zvarrë në drejti

 • Eg?rsia e bosit t? kuq dhe incidenti Korfuzit

  Enver Hoxha presidenti pro komunist i Shqip?ris?, me nj? fytyr? prej f?mije, e dinte se zgjedhjet kushtetuese t? k?saj jave i kishte n? qese. 82 kandidat?t e tij ishin caktuar p?r t? ?oroditur 20 njer?zit e tjer? aventurier? q? ishin prezantuar n? opozit?. K?shtu ai lejoi nj? votim t? lir? dhe t? fsheht?, sipas nj? sistem t? vrazhd?, por efikas.

 • Si ndihmuan robërit dhe ish-ushtarakët e Zogut në çminimin e bregdetit

  Ashtu si gjatë Luftës së Parë Botërore dhe gjatë Luftës së Dytë, Shqipëria u bë arenë e veprimeve luftarake të ushtrive të huaja. Pas kapitullimit të ushtrisë fashiste italiane, një tjetër pushtues e zuri vendin dhe kjo ishte ushtria gjermane. Kjo ka ndodhur edhe për shkak se toka shqiptare me pozicionin e saj në bregun lindor të Adriatikut është vend strategjik dhe luan nj

 • Nexhmije Hoxha: Miqësia e Enverit me Eqerem Çabejn

  16 tetori më nxiti t'i kthehem dy ngjarjeve të shënuara që vitit që shkoi 2008, ku u përkujtuan 100 vjetorët e lindjes së dy djemve vërsnikë të Gjirokastrës, Enver Hoxhës dhe Eqerem Çabejt.

 • Enver Hoxha dhe Ali Tepelena

  Trajtimi i veçantë që gëzoi Aliu në kohën e Shqipërisë komuniste u shpreh si në monumentin e ngritur në Tepelenë, ashtu edhe në një numër monografish e botimesh më të vogla, po ashtu edhe në ndalimin e plotë të veprës dokumentare mbi të, në radhë të parë asaj të Pukëvilit. Për herë të parë gjatë kësaj kohe vihet në dyshim edhe saktësia e biografisë së Pukëvili

 • Nexhmije Hoxha: Nga biblioteka e vilës në Bllok janë vjedhur koleksionet e Enverit

  Biblioteka e Enver Hoxhës e kalonte kuadrin e një biblioteke personale a familjare, si nga numri i vëllimeve, që siç e kam përmendur - arrinte deri në 25 mijë - ashtu edhe nga përmbajtja, shumë e larmishme dhe me autorë të shumtë të shquar e me vepra të njohura të kulturës e të shkencës botërore.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama