Dossier

Dossier

 • Të pathënat e ceremonisë mortore të Enver Hoxhës

  Lajmi për vdekjen e Enverit u përjetua si fundi i botës. Së paku në momentet e para dhe gjatë ditëve të ceremonisë mortore. Situatë si kjo nuk ishte parë tjetër herë.

 • Një hero me shembullin e Enver Hoxhës

  Jeta e Skënderbeut përmes dokumentacionit ekzistues nga arkivat e Venecies, Milanos, Mantovës, Dubrovnikut dhe sidomos Zadarit ku nuk ka shkelur asnjë autor shqiptar.

 • Zogu I, i padëshiruar dhe i dobishëm

  Në 80-vjetorin e Mbretërisë Shqiptare u zhvillua dje një konferencë shkencore ku historianë shqiptarë e të huaj, ofruan një panoramë të kësaj periudhe, pak të studiuar në historiografinë shqiptare. Kushtet që sollën monarkinë, politikat e ndjekura, reforma agrare, marrëdhëniet me vendet e tjera, Kosova, kultura, pozitat e gruas, etj. Ndër ta, profesori i Universitetit të Rom

 • Kur motrat e Zogut kujdeseshin për sportin, artet dhe turizmin

  Gjatë pesëmbëdhjetë viteve të qeverisjes së regjimit të monarkisë së Zogut, kryesisht pas vitit 1928, kohë në të cilën u shpall dhe mbretëria shqiptare e shteti i ri shqiptar filloi të konsolidohej e të merrte gjithnjë e më shumë formën dhe trajtën e një shteti evropian, krahas hapave dhe reformave të shumanshme për zhvillimin ekonomik të vendit, të gjitha qeveritë e asa

 • OSS, Amerika ishte pas Enver Hoxhës

  Gazetari amerikan, Peter Lucas, ka sjellë në një libër historinë e Shërbimeve Sekrete Amerikane (OSS) në Shqipëri gjatë Luftës Antifashiste Nacional çlirimtare dhe marrëdhëniet e tij me Shtabin e Përgjithshëm të Ushtrisë Partizane shqiptare të udhëhequr nga Enver Hoxha, përmes dëshmitarëve dhe dokumenteve autentike amerikane.

 • Bernd Fischer, nga Mbreti Zog tek Enver Hoxha

  Pasi ka studiuar periudhën e Mbretit Zog, një nga më të “errëtat” e historisë shqiptare, Bernd J. Fischer,profesor i historisë në Universitetin e Indianës tenton mbi një biografi të diktatorit Enver Hoxha.

 • Leka Zogu bleu elefant në vitin 1967

  Një këlysh elefanti nuk përbën asesi një dhuratë të zakonshme. Por pikërisht kjo duhet të ketë qenë arsyeja pse princi Leka Zogu i ka dhuruar një të tillë presidentit amerikan Ronald Reagan, në atë kohë guvernator i Kalifornisë, në vitin 1967. Fakti është i arkivuar në historinë e dyqanit “Harrods” në Londër dhe blerja e princit shqiptar është publikuar në gazetën

 • Mehmet Shehu, vizita ne tunelet sekrete te Dukasit

  Pak kilometra nga qyteti i Patosit shtrihet fshati Dukas. Ne dalje te tij, rreze kodres, nje sy i stervitur dallon nga larg nje mur te bardhe, qe mezi shquhet permes ferrave te harlisura. Vende-vende, muri lartesohet duke bere qe bardhesia te dallohet me mire. Nuk eshte nje zgjidhje moderne arkitektonike. Jane gjashte hyrjet e tuneleve sekrete te ish-diktatures. Portat prej llamarine te ndryshkur

 • Historia e spiunit amerikan pranë Enver Hoxhës

  Shërbimet sekrete amerikane në Luftën e Dytë Botërore në Shqipëri. Si i ndihmuan komunistët të vinin në pushtet dhe ndarja pas aleancës me sovjetët. Libri i gazetarit Peter Lucas ka joshur Sten Dragotin, për një film që ka në fokus historinë e jashtëzakontë të Tom Stefanit, spiunit amerikan që marshoi krah Hoxhës dhe më 28 nëntor 1944 Tom Stefan,

 • Filmi që shqetësoi regjimin e Zogut

  Kinemaja ka qenë në të gjitha regjimet mënyra e vetme për të depërtuar në vendet ku po përjetoheshin zhvillime interesante politike. Në fillim të vitit 1936, në kohën kur Shqipëria ishte duke jetuar regjimin e Ahmet Zogut, një shoqëri kinematografike amerikane e atyre viteve bën një kërkesë për të mbërritur në Shqipëri.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama