Dossier

Dossier

 • 1962, Kenedi: Sovjete, mos prekni Shqiperine!

  Nese Bashkimi Sovjetik do te pushtoje Shqiperine, pasojat nderkombetare do te jene shume te renda, kjo deklarate e panjohur eshte bere, me 29 nentor 1962, nga Presidenti amerikan Xhon F. Kenedi (John F. Kennedy, 1917-1963). Shefi i Shtepise se Bardhe paralajmeroi Mosken gjate bisedimeve per zgjidhjen e krizes se raketave kubane.

 • Ca njerez te lodhur, ca te tjere te trashe

  N’artikull kundre Vatres te botuar te « Liria Kombetare », Nr. 8, Fan Noli thote se ca njeres, qe kishin leftuar gjer dje, sot te lodhur dhe i hodhne armet. Mundet. Po ka dhe ca te tjere truri i te cileve eshte trashur dhe s’jane te zoterit te kuptojne kur nje lodre merr funt : Me kujtojne fjalen e filozofit gjerman Schopenhauer per ata qe vazhdojne se lojturi pasi ka rene perdja.

 • Parlamenti i vitit 1923 konfiskoi pronat e Esad Pashe Toptanit

  Gazeta :'Shtypi' 7 prill 1923 ne faqen 3 lajmet e brendshme sjell kete informacion: Mbledhja e 5 marsit 1923 me shkronja te zeza dhe me tej vijon: Asht vendosur konfiskimi i pronave te tundshme dhe te patundshme te Esad Toptanit .Mbledhja e kesaj dite eshte hapur nga kryetari dhe ka vijuar me nje numer diskutimesh te parlamentareve shqiptare .

 • Ja cfare pasurie la Faik Konica pas vdekjes

  Me rastin e 136 vjetorit te lindjes te Faik Konices, perfaqesuesit me te shquar te levizjes politike dhe kulturore shqiptare, publicist, kritik letrar, diplomat dhe veprimtar politik.

 • Shtypi dhe opinioni publik

  13 vite më parë
  Shtypi dhe opinioni publik

  Te dy gazetat e kryeqytetit e kane ndare punen aq mire, saqe shume rralle u takon te bien ne kundershtim njera me tjetren. Por si duket, era e polemikes, qe po fryn keto kohet e fundit ne Shqiperi, kaloi edhe nga redaksia e rruges se Dibres.

 • Komisionet hetimore, ja vfare ndodhte para 80 vjetesh

  Ka qene nje fenomen qe i ka kenaqur dhe me te cilen ishin mesuar paraardhesit e politikaneve tane. Ne histori jane te rreshtuar nje liste e tere emrash, qe fillojne qe para Mbretit Zog dhe kane vazhduar tek te tjeret, qe do e pasonin. Historia i la pas, por pa e dobesuar fenomenin qe eshte rishfaqur galopant pas ’90 dhe po e ha si gangrene Shqiperine.

 • Si Enver Hoxha fitoi mbi Sejfulla Maleshoven per drejtimin e partise

  Shqiperia e pas Luftes se Dyte Boterore ka qene ne qender te vemendjes, si nga ana e Britanise se Madhe ashtu edhe ish-Bashkimit Sovjetik. Te dyja palet i shikonin me vemendje zhvillimet politike ne vendin tone dhe secila pale mundohej qe ne krye te vihej ajo force per te cilen ata ishin te interesuar.

 • E drejta e lype qe Shqipnia te qitet shtet me vete

  Prej humbjes se kesaj familjeje trako-ilire, sot, atje ndermjet Thesalise dhe Malit te Zi, prej brigjeve lindore te Adriatikut e deri ne bregore te Vardarit, shpetoi gjalle nji grusht njerezish, te cilet kishin zane vend ose mbas mburojes se disa maleve titanike, ose nen hijen e kandshme te disa fushave pjellore dhe plot jete.

 • 'O Zot, paskam ardhur ne Mesjete!'

  Komente therrese, deshmi te pameshireshme, madje denigruese ne disa raste. Keto do te lexoni me poshte ne ditaret e zbardhura te oficereve britanike, ne lidhje me qendrimin ne Shqiperi dhe marredheniet me vendasit.

 • Tradita dhe historia

  13 vite më parë
  Tradita dhe historia

  Ç’rol lozin tradita dhe historia ne formimin e jetes kombetare?Per shume nga ne, Tradite e Komb jane dy kuptime te pa-ndara. Ka edhe disa intelektuale qe besojne ne menyre te patundur se çdo komb s’mund te rroje e te perparoje veç: se me traditat e veta, te cilat jane - thone - fuqite me te fjeshta e me besnike te shpirtit te tij.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama