Dossier

Dossier

 • Tito ka helmuar Stalinin?

  11 vite më parë
  Tito ka helmuar Stalinin?

  Historiani slloven, Joze Pirjavec, ne librin e tij te botuar koheve te fundit pohon se Stalini ishte i helmuar nga nje vrases i paguar nga Tito. Joseph Stalini ne vitin 1923 i ka derguar nje leter Byrose Politike, permes se ciles informon se lideri tashme i semure, Vladimir Ilyich Lenin, ka kerkuar nga ai nje doze te cianidit vdekjeprures, per t’i dhene fund agonise dhe vdekjes se ngadalte.

 • Profesioni i ri i shqiptarit... Mitingash!

  Nese do te shikosh aktivitetin e pervitshem te Deshmitareve te Jehovait, zhvilluar ne stadiumin ‘Selman Stermasi’, do te habitesh nga pjesemarrja e njerezve. Njesoj ndodh me aktivitetet e PS, PD, AK dhe keshtu me radhe.

 • Meksi: Akti i Pavaresise u firmos nga 40 veta, ne fleten pas jane 6 emra

  Kuvendi i Vlores dhe shpallja e pavaresise se Shqiperise kane terhequr gjithnje vemendjen e studiuesve, por edhe te publikut te gjere, per rendesine dhe permbajtjen historike, si mbledhja qe hodhi themelet e shtetit shqiptar, te Shqiperise se 'mosvarme', siç e thote vete Akti i Shpalljes se Pavaresise.

 • Jeta dhe vrasja e Isa Boletinit heroit te pavaresise dhe shtetit

  Isa Boletini lindi ne kullen e Boletineve, afer Mitrovices, me 15 janar 1864. Vitet e rinise i kaloi ne vendlindje. Ne prill te 1881 mori pjese ne betejen e Shlivoves, ku u ndeshen trupat e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit me ushtrine osmane.

 • Ne, pasardhesit e Ismail Qemalit

  Sternipi i Plakut te Vlores tregon historine e familjes se tij te famshme. E shkuara e hershme dhe e djeshmja e pasardhesve te themeluesit te shtetit modern shqiptar. Persekutimi i heshtur nen komunizem dhe heshtja ndaj tyre ne demokraci. Darling Vlora, ne 100 vjetorin e Pavaresise, tregon te verteten e tij per njeriun te cilit Shqiperia i detyron flamurin.

 • Tragjedia came. Si u kthyen ne thertore qytete te tera

  Ne vitin 2007, kur merresha me projektin dhe realizimin e veprimtarive kushtuar historise dhe kultures se Çamerise, z. Hilmi Saqe, me solli per te ekspozuar ne Muzeun Historik Kombetar, ca flete te zverdhura nga koha. Ato ishin te fotokopjuara.

 • Kur Ballistet ishin kunder Ali Kelcyres

  Ali Kelcyra eshte nje nga figurat me interesante te Ballit Kombetar, por nderkohe edhe me te perfolurat per veprimet dhe pergjegjesite e tij. Ne kohen tone, historianet, te ndare edhe politikisht, e kane ‘te veshtire’ te ndriçojne si duhet figuren e tij, qe e pati fundin, si shume syresh, jashte Shqiperise.

 • Mid’hat Frasheri si dijetar i kultures shqiptare

  I gjithe kontributi i M. Frasherit per arkivat dhe referencat per dokumentacionet historike te Shqiperise, koleksioni dhe pasioni i tij per albanologjine shpjegohet ne kete shkrim nga studiuesi i njohur i arkivave shqiptare.

 • Historia e percaktimit te kufirit detar, pas incidentit te Korfuzit

  Pas incidentit te Kanalit te Korfuzit te ndodhur midis Shqiperise dhe Britanise se Madhe me 22 tetor 1946 ne Gjirin e Sarandes dhe ngjarjeve ne Bazen Detare te Pashalimanit me Floten e ish-Bashkimit Sovjetik ne fund te viteve ‘60, kundershtite juridike detare midis Republikes se Shqiperise dhe SHBA-se...

 • Të pathënat e Lidhjes së Prizrenit

  Ne veprimtarite shkencore nderkombetare te organizuara me rastin e 100-vjetorit te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit ne Tirane dhe ne Prishtine u afirmua se Lidhja ishte krijese e shqiptareve. Porse mund te thuhet se gjithe kjo, mbeti nje pohim i paqendrueshem dhe i vene, jo rralle here, edhe ne pikepyetje.

 • Qazim Mulleti - Antizogisti qe u sherbeu fashisteve

  Te rralle jane personazhet e politikes shqiptare qe jane nemur ndonjehere me shume sesa ish-prefekti i Tiranes Qazim Mulleti. Fale nje pjese teatrale, realizuar nga ish-hyzmeqari i tij, te cilin dikur e kish ndihmuar, ai do te mbetet per dekada te tera i anatemuar dhe i perqeshur.

 • Mardheniet Shqiptaro-Sovjetike ne bazen detare te Vlore

  Dhe ketu ne Pashaliman, historia e tyre njihet me mire dhe tregohet thjeshte si per nje gje te zakonshme jo si nje histori e veçante e gjitareve te detit te veçante. Historia e tyre tashme ka perfunduar dhe do te kujtohet si dikur koha e Cezarit kur erdhi ne kete gji detar per te sulmuar Pompein, Cezari u nis nga Brindizi me 30, 000 vete.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama