Dossier

Dossier

 • Enveri, si ia mori pushtetin Ahmet Zogut

  Ai eshte njohes i afert i ngjarjes, si deshmitar okular i ardhur nga lufta, e si historian qe ka germuar ne mijera dokumente te kohes. Dr. Apostol Kotani rrefen se si u zhvilluan punimet e Asamblese Kushtetuese qe vendosi formen e regjimit ne Shqiperine e pas Luftes se Dyte Boterore

 • 660 camet qe moren pjese ne Luften e Dyte Boterore, ja kush jane heronjte e Camerise

  Per te çliruar trojet e tyre qe ishin pushtuar nga nazifashistet, popullsia çame krijoi formacionet e saj luftuese. Ata ngriten ne fillim nje çete dhe me vone nje batalion. Por ndryshe nga çetat e krijuara ne ate kohe, me vendim te Partise, formacioni partizan u krijua nga popullsia çame, per t’u çliruar nga pushtuesit.

 • Tito Stalinit: Shqiptaret jane si puna e baskeve

  Dialogu i meposhtem eshte nga biseda e zyrtareve te protokollit me te larte te zhvilluara ne Kremlin ne zyren e Stalinit. Ajo eshte regjistruar gjate takimit zyrtar te delegacionit te nivelit te larte te Jugosllavise nen drejtimin e numrit dy te saj, Eduard Kardel, Ministrit te Jashtem jugosllav Simic dhe Ambasadorit jugosllav ne Moske V. Popovic.

 • Po sikur Napoleoni te fitonte ne Rusi?!

  Gjate gjithe vitit ruset festuan dyqind vjetorin e fitores se armates perandorake mbi ushtrine me te madhe te kohes, te udhehequr nga Napoleon Bonaparti. Por nje autor rus mendon ndryshe nga ata qe festojne. Sipas tij, viti 1812, kur ndodhi beteja e Borodinos, ishte nje moment historik unikal per Rusine e kohes. Ne ate ?ast, ky vend humbi mundesine qe t?i bashkohej civilizimit europian

 • Si u vra Hasan Prishtina nga njerezit e Ahmet Zogut, deshmia e vrasesit

  Eshte lindur ne vitin 1873, ne Vushtrri. Hasani eshte me origjine nga treva e Drenices (Polaci) dhe rrjedh prej nje familjeje te pasur. Te paret e tij kane pasur mbiemrin Berisha, por me largimin e gjyshit te tij nga Polaci familja mori mbiemrin e fshatit te origjines (Polaci).

 • 'Testamenti' i Faik Konices, trillimi dhe e verteta

  Kete dhjetor u mbushen plot shtatedhjete vjet nga dita kur Faik Konica u nda nga jeta. Nje pervjetor qe opinioni shqiptar, per fat te keq, e kaloi ne heshtje. Ishte rasti me i mire per t’i bere homazhet merituara kesaj figure madhore te kultures dhe historise sone kombetare.

 • Si luftuan vullnetaret ruse perkrah serbeve

  Politikani, diplomati dhe studiuesi i historise Shaqir Vukaj nuk ka nevoje per shume prezantim. Ish-nenkryetar i Kuvendit te Shqiperise, ambasador ne federaten Ruse dhe tre here deputet, Vukaj vjen ne kete numer te revistes me nje studim interesant rreth rolit dhe pranise se vullnetareve ruse ne luften e Kosoves, gjate vitit 1999.

 • Misteret e pazbardhura te vdekjes se Mehmet Shehut

  Tragjedia e mbremjes se 17 dhjetorit te 1981 ne vilen e kryeministrit komunist Mehmet Shehu nuk eshte zbardhur asnjehere. Dilema nese e vrane apo vrau veten ende mbetet nje mjegullnaje. Ish-ofeceri i Sigurimit te Shtetit, Kristofor Martiro, sjell edhe njehere ne vemendje ngjarjen, duke treguar se ajo qe ju berei me shume pershtypje ne morine e sendeve ne dhomen e Mehmet Shehut, ishte nje radio,

 • Jeta e 'gjeniut te kombit', Mit hat Frasheri

  U lind me 25 mars 1879, ne Janine. Ishte i biri i patriotit te madh, rilindasit Abdyl bej Frasheri, nipi i enciklopedistit Sami Frasheri dhe poetit te mallit per vendlindjen, Naim Frasheri. Mit’hati e njohu shume pak te atin e tij, ngaqe i vdiq i ri, duke mbetur ne kujdestarine e xhaxhallareve, Sami dhe Naim Frasheri. Duke qendruar prane tyre, kreu edukimin e plote akademik ne Stamboll.

 • Cili ishte Pandeli Cale, Korcari qe dha gjith?ka per Shqiperine

  U lind ne Kor?e me 28 mars 1879, ku kreu arsimin fillestar dhe me pas ndoqi mesimet ne liceun klasik francez te Aleksandrise, ne Egjipt. Ne Egjipt u lidh me atdhetaret e kolonise shqiptare dhe u perfshi ne veprimtarine patriotike. Mbasi perfundoi studimet u kthye ne vendlindje.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama