Dossier

Dossier

 • Pavaresia e Shqiperise dhe kontributi i Austro-Hungarise

  Kur Ismail Qemali, i cili u be me pas i pari Kryeminister i Shqiperise, valeviti flamurin nga ballkoni i shtepise ku u mblodh Kuvendi i Vlores me 28 Nentor 1912 dhe shpalli pavaresine e vendit, ai e kreu kete akt mbas nje udhetimi te gjate dhe mbasi kishte siguruar mbeshtetjen nga Austro-Hungaria.

 • Faik Konica: Ju rrefej si e njoha Ismail Qemal Bej Vloren

  Shkelqesia e Tij Ismail Qemal bej Vlora duke shkuar per ne Londer, qendroi ne Bruksel. Ne patem nderin ta takojme dhe biseduam me te mbi disa çeshtje te rendesishme qe kane te bejne me te ardhmen e Shqiperise.

 • Presidenti Uillson kunder Britanise dhe Frances: Shqiperia nuk preket

  Pergjigja e presidentit Uillson qe i dergoi se fundmi kryeministrave Millerand dhe Llojd Xhorxh rreth ?eshtjes se Adriatikut, e bere publike sonte ne korrespondencen mes tyre, informon prerazi se ai nuk kishte alternative tjeter ne situatat e tanishme, por do te mbeten keshtu situata per nje kohe te gjate

 • Foto te pabotuara me pare te Ismail Qemalit!

  Disa fotografi te pabotuara me pare qe sjellin jeten e babait te Pavaresise se Shqiperise, Ismail Qemali. Fotografi me femijet e tij, nje fotografi e bashkeshortes se tij Kleoniqi Surmeli, me te cilen pati 10 femije si dhe nje foto ku paraqiten ambjentet e brendshme te sarajeve te Ismail Qemalit.

 • Ja c'mendonin per te Faik Konica dhe Eqrem bej Vlora

  Duke marre shkas nga kthimi i eshtrave te Ahmet Zogut, gazeta 'Tirana Observer' sjell opinionet e dy nga figurave me te shquara shqiptare per karakterin kompleks te Ahmet Zogut. Aq me teper qe si Faik Konica, ashtu edhe Eqrem bej Vlora jo vetem kane qene bashkekohes te Zogut, por edhe kane bashkepunuar me te.

 • Pushtimi i Dibres (Foto)

  10 vite më parë
  Pushtimi i Dibres (Foto)

  Megjithese ne dhjetor te 1912 ishte arritur nje armepushim i brishte mes trupave te mbetura osmane dhe armatave serbe qe po avanconin ne Shqiperi, luftimet vazhduan edhe ne muajt e pare te 1913.

 • Qeveria serbe dhe Esad Pashe Toptani

  Po botojme pjese nga libri me titull 'Qeveria serbe dhe Esad Pashe Toptani' te historianit te njohur serb Dusan Batakovic i cili flet per marredheniet e Esad Pashes me Serbine e fillimit te shekullit XX. Ky liber do te botohet se afermi nga Instituti i Dialogut dhe Komunikimit.

 • Mbreteresha Geraldine: Si tentuan te me helmonin kur isha shtatzene

  Me 10 tetor, Mbreti diskutoi seriozisht me te shoqen rreth problemeve me Italine. Tani ai ishte thellesisht i perkushtuar per te bashkepunuar me ta dhe per kete argumentoi se, se paku, ky qetesim i marredhenieve duhej te behej me nder dhe integritet.

 • TRANSFERIMI I PUSHTETEVE NE SHQIPERI, DHJETOR 1912- SHTATOR 1914

  Objekti i trajteses eshte shqyrtimi i procesit te ndertimit te nje autoriteti te brendshem politik dhe institucional shqiptar, te njohur nga Fuqite e Medha ne harkun kohor 1913-1914 dhe rruga e ndjekur per realizimin e ketij legaliteti. Me fjale te tjera, behet fjale shqyrtimin e procesit te perputhjes se perpjekjeve te brendshme shtetformuese shqiptare me aktet nderkombetare qe njohen pavaresine

 • Parada '79, si u helmua kuadrati me skenderbegas

  Ugjente pune te pakten 70 vetave, te gjithe vartes, pjese e asaj qe ne terminologjine ushtarake te 22 viteve me pare cilesohej si: prapavija. Kolonel Namik Begaj, ka qene shefi i prapavijes se te vetmes shkolle te mesme ushtarake ne Shqiperi, 'Skenderbej'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama