Dossier

Dossier

 • Debate per Perandorine Otomane, turqit kunder teksteve shqiptare

  Prej dy ditesh ne Tirane ka ?elur punimet konferenca akademike nderkombetare; 'Lufterat Ballkanike 1912-1913', e cila ka hedhur drite mbi historine ballkanike te kesaj periudhe duke ngjallur edhe debate mes historianesh. Dhjetera historiane shqiptare dhe te huaj kane referuar mbi ?eshtje te ndryshme qe perkojne jo vetem me periudhen e lufterave te kahershme por edhe me aktualitetin e sotem.

 • Bashkejetesa nderfetare perballe tolerances

  Ne nje shtjellim te gjate, profesori i njohur i historise, meton se bashkejetesa ka qene nje faktor shume interesant per tolerancen fetare. Megjithate, ne shkrim, jepen dhe argumente sesa e veshtire ka qene kjo perballe prej nje mentaliteti vazhdimisht i helmuar nga kleri ne shekuj te ndryshem

 • Femrat nudo te Agim Fajes, gjate periudhes se Liceut

  Piktori 74-vjecar, Agim Faja qendron i mberthyer fort mbi nje karrige paralitiku, sepse eshte ne nje gjendje paralize, por pavaresisht kesaj ai vazhdon te punoje ?do dite me shume deshire. Dashuria per artin e ben te jete nje shembull kurajues per cdo artiste te ri...

 • Deri ku mund te quhen shqiptare?!

  Ne 1878 ne Kongresin e Berlinit, kancelari gjerman Bismarck deklaroi se Shqiperia nuk ishte me shume se "nje shprehje gjeografike". Megjithate ne te njejtin vit,, delegatet me influence nga rajonet shqiptare te Perandorise Osmane u mblodhen ne Lidhjen e Prizrenit

 • Ambicia gjeopolitike e Turqise

  Ne nje kohe kur Europa dhe pjese te tjera te botes qeverisen nga mediokritete kalimtare, Rexhep Taip Erdoan, Kryeministri i i Turqise prej nje dekade tashme, vlon nga ambicia. Ndoshta, i vetmi lider i nje kombi te madh boteror qe gjeneron nje fushe force kaq dinamike rreth tij eshte Vladimir Putin, me te cilin Perendimi ndihet si mbi gjemba.

 • Asirianet qe luftuan per clirimin e Sarandes

  Megjithese ka kaluar nje kohe relativisht e gjate dhe deshmitaret tashme jane shume te paket, zbarkimi i trupave britanike ne gjiret e Sarandes eshte nje teme qe akoma edhe sot ngjall mjaft interes tek publiku.

 • Letra e Nolit per Enverin: Konica 4 vjet ne dollap, merrni trupin

  Nderroj jete me mejtimin se ti je njeriu qe me ke kuptuar me mire ne kete bote . Keshtu i shkruante Faik Konica Fan Nolit, dikur ne vitin 1940. Shkruar nga dora e Konices, kjo duket boll e çuditshme, perderisa tashme eshte e njohur shemeria qe Konica e Noli kane pasur gjate gjithe jetes se tyre.

 • Zbulohet harta e Shqiperise natyrale e vitit 1867

  Profesor Ferdinand Milone (lindur ne Napoli me 1896 dhe vdekur me 1987 ne Rome), ka qene nje gjeograf i shquar, pedagog ne Universitetin e Napolit dhe te Romes, anetar i Akademise Kombetare te Lincei, autor i librave te shumte, te nje rendesie te madhe per studimin e gjeografise ekonomike.

 • Raporti i Sigurimit, ja si u trajtuan nga shqiptaret roberit gjermane

  Sapo kapitulloi Italia fashiste, vendin e saj e zuri Gjermania naziste. Shume te vrare e te plagosur ne lufte per çlirimin e vendit. Pavaresisht se ne Historine e Shqiperise eshte pasqyruar sakte ajo qe ka ndodhur, serish del nevoja e plotesimit me fakte dhe dokumenta te reja.

 • Pilotet shqiptare qe prehen ne 'Varrezat ete huajve'

  Nga lufta ne lufte. Nga pushket partizane, tek avionet luftarake dhe artilerite kunderajore. Jane 6 pilotet shqiptare te aviacionit ushtarak, te cilet humben jeten ne Bashkimin Sovjetik, jugosllavi e Kore e Jugut dhe trupat nuk iu kthyen kurre ne atdhe.

 • 1908-1912, Mes Osmaneve dhe Ballkanasve

  Qe shumica e popullsise shqiptare eshte myslimane apo siç po thuhet me prejardhje te tille nuk eshte nje zbulim, qofte dhe ne thonjeza, por nje realitet. Qe islamizimi i shqiptareve ka ndikuar per t'i ruajtur ata nga sllavizimi dhe greqizimi tejet agresiv eshte nje teze e pranuar prej kohesh jo vetem nga analiste ne Kosove dhe ne Shqiperi, siç thuhet jo rralle, por dhe nga autore perendimore ser

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama