Dossier

Dossier

 • Elsie, nje liber per te mbushur hendekun per fiset e Veriut

  Fisi i Kastrateve, Bogeve, Shkreleve, Fisi Lohja, Fisi Kiri e Suma, Fisi Drishti, dhe te tjera fise bejne pjese ne librin e shkrimtarit te njohur Robert Elsie,'The Tribes of Albania', nje permbledhje me historine, fene, zakonet dhe tradita e 69 fiseve...

 • 'Dajti', hoteli me modern i Ballkanit qe u perdor per 10 vjet si banje publike

  Prej pothuajse 10 vitesh, qe nga çasti kur iu vu dryni dhe iu be inventari i pjatave, piruneve dhe shandaneve, ai u la ne meshire te erozionit dhe asgje tjeter. Per nje kohe te gjate u perdor si banje publike pasi i mungonte dhe rrethimi i duhur me nje gardh ku te mos lejohej te kalonte kush.

 • Nje historik i Ures se Gorices

  Foto e vitit 1938. Ura e Gorices ne Berat. Nuk eshte foto e panjohur, por artisitikisht e qelluar. Kete e kam nxjerre ne vitin 2011 nga Arkivi Kombetar amerikan.

 • Kristo Frasheri: Ftohja Hoxhes me Ameriken, ja si perfituan lobet greke

  Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane vazhduan të mbeteshin të ftohta edhe pas 11 janarit 1946, kur Shqipëria u shpall republikë popullore dhe kur qeveria e kryesuar nga Enver Hoxha siguroi statusin e një qeverie jo të përkohshme, por të rregullt.

 • Nolit sa i detyrohemi?!

  9 vite më parë
  Nolit, sa i detyrohemi?!

  Me rastin e 13 Marsit 1965, gjysmeshekullin e vdekjes se Fan Nolit, figures poliedrike shqiptare, do kishte nevoje per nje konference shkencore te nje rrafshi nderkombetar.

 • Shtepia e Gjetheve, hyrje ne boten e erret te sigurimit

  Interviste me studiuesin dhe shkrimtarin Bashkim Shehu, rreth projektit te muzeut te pergjimeve te Sigurimit te Shtetit. Ata qe me kritikojne ne emer 'te njollave ne biografi' jane bij shpirterore te sistemit te shkuar, thote Shehu...

 • Luigj Gurakuqi - Pse e duan serish te vdekur?!

  Ne 90-vjetorin e vrasjes se Luigj Gurakuqit nuk kemi degjuar per asnje kremtim ne nder te tij. Njesoj ndodhi ne perkujtimin e 100-vjetorit te pavaresise, kur emri i tij mungoi ne liste-nderimin e patrioteve te asaj date.

 • Pese vajza qe thurin

  9 vite më parë
  Pese vajza qe thurin

  Kjo fotografi mahnitese, e titulluar 'Pese vajza qe thurin', eshte marre nga koleksioni i amerikaneve Frank dhe Frances Carpenter, qe gjendet ne Biblioteken e Kongresit dhe mund te vizitohet online. Duhet te jete bere ne vitin 1920.

 • Letrat erotike nga nje femer per Mit'hat Frasherin

  Mit'hat Frasheri perveçse nje politikan i zoti ka qene dhe nje njeri qe njihej per marredheniet e tij me femrat. Kane qene te shumta femrat qe kane pasur nje marredhenie me te dhe shume prej tyre jane bere publike.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama