Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • Samsung Galaxy S5 'rremben' perdoruesit e iPhone

  Perdoruesit e perhershem te iPhone kane shfaqur pakenaqesi per ekranin e telefonit drejt kompanise Apple. Duke pare permasat e telefoneve te kompanise Samsung, ata kane kerkuar qe edhe Apple te beje te njejten gje me pajisjet e raja iPhone.

 • Google vjen me nje projekt te ri per shperndarjen e internetit nga qielli

  Plani i Google-it per shperndarjen e internetit nga qielli, tanime eshte bere edhe me konkret. Gjiganti global i kerkimit ne internet, eshte ne pergatitje e siper per te ndertuar 180 satelite te vegjel, por me kapacitet te larte, te cilet do ti leshoje ne orbite te ulet per te siguruar lidhjen e internetit ne zona te ndryshme te botes, ku sherbimi i internetit mungon, ose ku sherbimi eshte i kufiz

 • LG prezanton zyrtarisht telefonin inteligjent G3

  Firma 'LG' prezantoi telefonin e saj te fundit inteligjent, LG G3, diten e marte ne nje ngjarje te organizuar ne Londer. LG G3 eshte telefoni i pare inteligjent qe vjen me ekranin Quad HD 5.5 inc, me rezolucion 2.560 x 1.440 piksele dhe me densitet 538 piksele per inc.

 • A mund te sherohet depresioni nga vendosja e nje mikrocipi ne tru?

  Çrregullimet psikiatrike mund te trajtohen me nje çip te vogel te implantuar ne kafke sipas nje programi te ri hulumtimi. Projekti hulumtues nga agjencia 'The Defense Advanced Research Projects Agency' eshte duke financuar kerkimin, i cili kushton 26 milion dollare, me qellim gjetjen e disa trajtimeve mjekesore me efektive, per personat qe vuajne nga crregullimet e stresit post-traumatik.

 • 'Skype' se shpejti do perktheje 'live' gjuhen e folur ne biseda

  Ditet e çuditshme te perpjekjeve per te gjestikuluar fjalet, qe deshironi te thoni ne gjuhen tuaj, do te mbarojne se shpejti. Microsoft ka zbuluar planet per Perkthyesin Skype, nje teknologji e re qe do te perktheje ne kohe reale.

 • Apple, gati te na pushtoje shtepine (Video)

  Kompania 'Apple' po pergatitet per ta kthyer iPad-in ne nje 'telekomande' universale ne shtepi, e cila mund te kontrolloje gjithçka, duke filluar nga televizori tek makina larese dhe dritat.

 • iPhone 6 po vjen, cfare duhet te dini?

  Kur flasim për iPhone-in, nuk ka dyshime që seria e radhës nga Apple do të ketë më tepër shitje se paraardhësi. Konfuzioni i vërtetë lidhet më tepër me përmirësimet e modelit të ri...

 • Samsung dominon tregun e oreve inteligjente

  Dita dites, ne treg po perhapen oret inteligjente. Prandaj edhe gjigandet e teknologjise jane ne nje gare te forte mes tyre. Sipas te dhenave te fundit, vendin e pare ne treg e ze kompania Samsung.

 • Apple-Google, perfundon beteja e gjate per patentat

  Apple dhe njesia e 'Motorola Mobility' e Google, kane rene dakord te nenshkruajne nje marreveshje per patentat, ne lidhje me teknologjine e smartphone-ve, duke i dhene fund njerit prej proceseve me kryesore gjyqesore ne fushen e teknologjise.

 • Google detyrohet te zbatoje 'te drejten per t'u harruar'

  Gjykata e Drejtesise e BE-se, me vendimin e marre se fundmi, detyron gjigantin e internetit 'Google' E te ndryshoje disa prej rezultateve te kerkimit me kerkese te individeve te prekur prej tyre, qe ndryshe quhet 'e drejta per t'u harruar'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama