Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • Kompjuteret, me te shpejte me diamante

  Ne te ardhmen kompjuteret mund te behen me te shpejte e me te fuqishem fale diamanteve artificiale. Nje eksperiment ka treguar per here te pare se eshte e mundur te transmetosh informacione permes nje kablloje diamantesh me shpejt nga sa behet sot.

 • Pse pajisjet 'e zgjuara' teknologjike nuk na bejne me inteligjente?

  Jetojme ne nje kohe ku thuajse te gjithe jane pajisur me pajisje 'inteligjente' teknologjike, te cilat na lidhin me cdo aspekt te shoqerise – me ushqimin, veshjet, punen, artin, letersine, shkencen, argetimin, besimin, miqte, te afermit, udhetimet dhe cdo gje tjeter.

 • Kompania reagon ndaj ankesave te njerezve per syzet Google

  Ne menyre te dukshme, Google ka filluar te behet mbrojtese ndaj syzeve te saj. Kompania beri nje postim te titulluar '10 mitet kryesore te syzeve Google'. Shkrimi permban kunder-pretendime per disa rezerva qe njerezit kane ndaj kesaj teknologjie. Ja disa shembuj:

 • Pse Google po nderton nje ushtri robotesh?

  Po te shohim ne te shkuaren, emergjenca e Google si nje fuqi robotike eshte e dukshme dhe e pashmangshme. Ne fillim u perdoren robotet dhe makinat e vete-drejtuara ne trafikun e Zones Bay. Pastaj, kerkimi solli dy robotet humanoide HUBO nga universiteti i Korese se Jugut, KAIST.

 • Nje sfide e vertete per WhatsApp

  Pas blerjes nga Zuckerberg te WhatsApp, perdoruesit kthehen nga nje tjeter aplikacion alternativ te mesazheve per smartphone. Telegram Messenger eshte hedhur ne treg gushtin e shkuar per iPhone dhe ne tetor per Android, nga dy vellezerit rus Nikolai dhe Pavel Durov.

 • Telegram Messenger sfidon WhatsApp

  Prej disa ditesh ne krye te klasifikimit te aplikacioneve me te shkarkuara ne App Store, eshte Telegram Messenger. Duket se aplikacioni do te zhvendose perfundimisht rivalin WhatsApp.

 • Sfidat e reja te Mark Zuckerbeg

  Biznesmeni i madh fshihet, duke i hapur vend filantropit. Mark Zuckerberg duket tashme si nje xhakete qe mund te vishet nga te dy anet: nga njera ane, ne moshen 29 vjeç, ka perbuzur detyren e perfaqesimit te te rinjve me te pasur te botes dhe ka blere, vetem pak dite me pare, kompanine WhatsApp per 19 miliarde dollare.

 • Prezantohet aparati i ri Galaxy S5

  Kompania 'Samsung' ka prezantuar sot smartfonin e saj me te ri, Galaxy S5. Prezantimi eshte bere ne Kongresin Boteror te Telefonise mobile ne Barcelone. Samsung Galaxy S5 vjen me fuqi me te madhe dhe me nje dizajn te ri. Ekrani i tij do te jete 5.1-inc Full HD Super AMOLED.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama