Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • Zuckerberg: Whatsapp nuk do te mbyllet

  Krijimi i Mark Zuckerberg-ut, pak jave me pare, kishte njoftuar mbylljen e chat-it te Facebook-ut, ne favor te nje platforme te re, te quajtur 'Messenger App'. Lajmin e percollen faqe te ndryshme lajmesh e teknologjie, por ishin mediat britanike ato qe permbysin te tilla pohime, me konfirmimin se 'Whatsapp'-i nuk do te mbyllet.

 • Google zhvillon lente kontakti me kamera, nje mundesi qe te verbrit te shohin

  Google ka marre patenten per prodhimin e lenteve 'te zgjuara' te kontaktit, te cilat do te permbajne nje kompjuter prej qelqi, te pershtatur brenda tyre. Me heret, firma ka zhvilluar lente kontakti per njerezit qe vuajne nga diabeti, permes analizave te loteve te tyre, per t'i paralajmeruar nese nivelet e tyre te glukozes jane te uleta.

 • Kjo ore dore mund te zevendesoje pajisjen tuaj 'smartphone'

  Kohet e fundit flitet se Apple po punon per nje ore dore 'iWatch', e cila synon te jete me 'inteligjente' sesa oret e firmave rivale, pasi ofron nje eksperience shume me te afert me perdorimin e nje telefoni smartphone.

 • Gara e NASA, studentet shqiptare shpikin aplikacionin qe u siguron kualifikimin

  Studentet shqiptare nga Shkupi te cilet ishin pjesemarres ne garen globale te organizuar nga Agjencia Amerikane e Hapesires NASA- 'NASA space app challenge', kane arritur rezultat te jashtezakonshem. Grupi i perbere prej studenteve shqiptare ka fituar çmimin e pare ne konkurrence prej 30 grupeve.

 • Facebook dhe Google ne 'lufte' me njeri-tjetrin

  Facebook dhe Google kane hyre ne nje gare me njeri-tjetrin, per shkak te hapesires ajrore. Keshtu kompania 'Google' kerkon qe te dominoje hapesiren ajrore, hapesire te cilen Facebook-u po e perdor prej shume kohesh.

 • Samsung Galaxy S5, me teknologji te re per mbrojtje nga hajdutet

  Kompania Samsung njoftoi diten e premte se smartphone-i i saj i fundit, Galaxy S5, do te perfshije nje teknologji te re per mbrojtjen nga hajdutet, por programi i Samsung nuk perputhet me parashikimet e ligjit, te cilat synojne te reduktojne numrin ne rritje te vjedhjes se telefonave.

 • Nje femije zbulon defektin e 'Xbox'

  Nje femije pesevjeçar, i cili arriti te gjeje nje defekt ne sistemin e sigurise se paketave te lojerave 'Xbox', u falenderua zyrtarisht nga kompania. Kristoffer Von Hassel, nga San Diego ne SHBA...

 • Si do te jete pamja e iPhone 6?

  Nese merren si te verteta, imazhet e reja te publikuara ne rrjetin francez nowhereelse.fr, tregojne se pajisja e njohur si iPhone Air do te jete vertet e paraqitshme. Imazhet tregojne nje dizajn me te holle dhe te rrumbullaket, qe na kujton HTC-ne. Ndoshta, sic duket, ekrani i telefonit do te arrije ne permasat e trupit te tij.

 • 'Dream: ON' Aplikacioni per te pare endrra te bukura

  Nje aplikacion i ri per smartfonet (smartphone) mund te krijoje endrren perfekte, duke ju ndihmuar qe te zgjoheni me humor te mire dhe te clodhur. Magjia? Sipas shkencetareve, kjo eshte çeshtje pasazhesh zanore

 • Trajnime pa pagese ne kuader te Get Online Week 2014

  HP - Life eshte nje program global qe ndihmon te rinjte, sipermarresit potencial dhe pronaret e bizneseve te vogla te krijojne, stabilizojne dhe rrisnin bizneset e tyre permes trajnimeve online per permiresimin e aftesive menaxhuese ne Informacion dhe Teknologji.

 • Si t'i zgjidhni problemet me te zakonshme kur lundroni ne internet?

  Ndoshta ju kenaqeni duke kaluar nje sasi te konsiderueshme te kohes suaj duke lundruar ne internet. Mirepo, a po veproni siç duhet? A eshte kerkimi juaj ne internet aq eficient, produktiv dhe argetues, sa duhet te ishte? Nese jeni i pasigurt, ndiqni kete guide me 10 hapa per te zgjidhur disa nga problemet me shqetesuese te internetit.

 • Facebook po planifikon te zevendesoje realitetin

  Imagjinoni sikur vini nje pale syze, futeni ne Facebook dhe menjehere ju duket sikur po hyni ne shtepine e dikujt. Kur e ktheni koken majtas, shihni sallonin e mbushur me dhjetera njerez te ulur ne kolltuke. Ecni disa hapa dhe shihni gotat me shampanje ne kuzhine, tek degjoni tingujt e nje muzike pank.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama