Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • Neutraliteti i internetit vihet ne rrezik

  Nje grup sipermarresish pararoje ne boten e teknologjise kundershtuan ashper se fundmi planet e Komisionit Federal te Komunikimeve per te lejuar korporatat te paguajne te kompanite e shperndarjes se internetit qe te kene prioritet ne shpejtesine me te cilen shperndahet materiali i tyre.

 • Behuni gati per iPhone 6

  10 vite më parë
  Behuni gati per iPhone 6

  Apple do te zbuloje modelin e radhes te serive popullore te iPhone ne muajin gusht, nje muaj me heret nga sa pritej prej vezhguesve te industrise, ka raportuar media tajvaneze diten e premte, duke cituar burime te paidentifikuara.

 • Samsung prezanton televizorin e harkuar

  Ditet e fundit eshte hedhur ne treg UHD TV, i pari televizor i harkuar ne bote, i prodhuar nga gjigandi 'Samsung'. Nese nuk do te kishit asnje arsye per te blere nje televizor te ri, atehere, me siguri ju nevojitet nje sqarim i modelit.

 • Krijohet ne laborator Universi virtual

  Nje ekip nderkombetar shkencetaresh kane krijuar simulimin vizual me te plote te menyres si ka evoluar Universi. Modeli kompjuterik tregon sesi jane formuar galaksite e para rreth nje substance misterioze dhe te padukshme, te quajtur materia e zeze.

 • Pushteti i padiskutueshem i Mark Zuckerberg

  Qe kur ka lene Universitetin e Harvardit, Mark Zuckerbergu eshte perqendruar ne dy gjera: Facebook, dhe te qenit kreu i Facebook. Miq, investitore dhe te larguar kujtojne se qe ne fillim Zuckerbergu ka besuar vendosmerisht ne potencialet e medha te rrjeteve sociale.

 • Inteligjenca Artificiale shenon fundin e njerezimit

  Stephen Hawking, astrofizikant dhe kozmolog ne Universitetin e Kembrixhit dhe nje grup fizikantesh po perhapin alarmin mbi inteligjencen artificiale, duke shkruar per 'The Independent' se suksesi ne krijimin e Inteligjences Artificiale do te jete “ngjarja me e madhe ne historine boterore”, por po ashtu, edhe 'e fundit'.

 • Apple Degjo zemren tende!

  10 vite më parë
   Apple: 'Degjo zemren tende!'

  Besohet se 'Apple' po pergatitet per te publikuar nje set te ri kufjesh, te cilat do te monitorojne ritmin e zemres dhe presionin e gjakut te perdoruesit. Detajet e produktit jane zbuluar nga nje inxhinier sekret, i cili pretendon se ka punuar per ndertimin e tyre.

 • Apple, bien fitimet nga shitja e iPad-eve

  Apple ka njoftuar 10.2 miliarde fitime nga shitja e 43.7 milione iPhone-ve ne tre-mujorin e fundit, por ka pranuar renien dramatike ne shitjen e iPad-eve. Rezultatet e fundit te firmes tregojne se shitjet e iPad-it kane rene me 16% nga viti i shkuar, gjate te cilit jane shitur rreth 16.4 milione tableta.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama