Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • Ja arsyeja pse 'WhatsApp'-i u ble nga Zuckerberg

  Kompania e mesazheve 'WhatsApp' u ble nga 'Facebook'-u per 19 miliarde dollare. Por, faktikisht 'Facebook'-u nuk ka qene e vetmja kompani qe eshte interesuar per ta blere 'WhatsApp'-in. Para saj ishte 'Google'-i qe i ofroi 10 miliarde euro kesaj kompanie.

 • Facebook-u blen WhatsApp-in

  Facebook do te bleje aplikacionin e sherbimit te mesazheve WhatsApp per 19 miliarde dollare, qe do te jete blerja me e madhe qe eshte bere me pare nga Google, Microsoft apo Apple. Rrjeti me i madh social ka bere te ditur lajmin duke sqaruar se 12 miliarde do t'i paguaje me aksione nga Facebook, ndersa 4 miliarde do t’i paguaje cash.

 • Apple mendon te prodhoje automjete ne te ardhmen

  Pas pushtimit te tregut me produktet e teknologjise se fundit ne informatike, Apple synon te njejtin sukses ne tregun e automjeteve. Te pakten keshtu pretendon 'San Francisco Chronicle' ne nje artikull te publikuar se fundmi e marre shkas nga nje takim mes kreut te Apple, Tim Cook dhe Elon Musk, bashkethemelues i PayPal.

 • Plani i Apple per krijimin e ores iWatch

  Kompania Samsung beri buje te madhe kur hodhi nw treg oren e saj te men?ur, Galaxy Gear, ne fund te vitit 2013. Mirepo, pjesa me e madhe e atij lajmi u perqendrua ne te metat, ve?anerisht jetegjatesia e shkurter e baterise.

 • Reklamat sipas gjendjes se humorit

  Sikur te mos mjaftonte mosha, gjinia apo gjendja civile per te na shnderruar ne objektiva te reklamave te perzgjedhura qe na serviren gjithmone e me shume ne internet e aplikacione te ndryshme, tashme 'Apple' planifikon te shfrytezoje edhe gjendjen tone shpirterore si tregues per reklamat e saj.

 • Fundjava e Mozilla-s - Shkurt 2014

  Mozilla Weekend, ose pak m? n? shqip, Fundjava e Mozilla-s, ?sht? nj? event q? do t? organizohet n? fundjav?n e 8-9 shkurtit p?r her? t? par? n? Shqip?ri.

 • Adoleshentet 'braktisin' Facebook, 'vdekja' ne 2017

  Nje kerkues britanik e ka deklaruar Facebook-un te 'vdekur' tek adoleshentet, ndonese ky rrjet social vazhdon te kete disa qindra milione perdorues. Por tani mund te thuhet se Facebook ka me shume konkurrente dhe duket se po rreshqet ne te qenit preference e dyte.

 • Te shkarkosh 44 filma per 1 sekonde

  Shkencetaret ne Britani kane krijuar rrjetin e internetit me te shpejte ne bote, duke krijuar disa fibra optike qe i japin shpejtesine e 1.4 terabiteve per sekonde internetit.

 • NSA merr 200 milione sms cdo dite

  Agjencia Komb?tare e Siguris? n? SHBA p?r ?do dit? grumbullon rreth 200 milion? mesazhe p?rmes programit t? quajtur 'Dishfire', thuhet sipas nj? raporti t? ri t? publikuar nga gazeta britanike...

 • Apple rimburson prinderit per blerjet e aplikacioneve nga femijet

  Kompania 'Apple' ka rene dakord qe te jape 32 mln dollare per rimbursimin e konsumatoreve, femijet e te cileve kane bere blerjen e aplikacioneve te kesaj kompanie pa pelqimin e tyre si prinder. Ky hap vjen pas marreveshjes se arritur mes kompanise dhe Komisionit Federal te Tregtise Amerikane.

 • 7 fakte interesante per 7-vjetorin e iPhone-it

  Kompania 'Apple' e kryesuar nga Steve Jobs-i, po feston shtate vjetorin e krijimit te saj qe prej prezantimit te telefonit te nderkombetarizuar tashme, iPhone. Hedhja ne tregun boteror e ketij telefoni eshte shenuar pikerisht ne nente janarin e 2007-es.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama