Reportazh

Reportazh

 • 'Ceremonia mortore' e uzines se florit shqiptar

  Edhe sot per te hyre aty, na duhet te presim kercitjen e 3 pale çelesave. Pavaresisht se Uzina ka vdekur, procedurat nuk kane ndryshuar dhe çelesat i mbajne 3 punetore-roje te ndryshem.

 • Orikum ose keneta qe u be plazh

  Eshte qyteti i 12.000 banoreve, por 50 vjet me pare, ishte thjesht nje fshat i vockel. Banoret e pare çame qe mberriten pas Luftes se Dyte gjeten nje kenete, ku ishte e pamundur te jetoje.

 • Nje udhetim me tren

  11 vite më parë
  Nje udhetim me tren

  Nje shije te hidhur te le sot vete fjala tren. Togfjaleshi 'udhetar treni' eshte paradoksalisht sinonimi i margjinal, pensionist, i braktisur, i pazoti, borxhliu. Shume njerez kane turp kur thone se kane udhetuar me tren, kjo sidomos per moshat e reja.

 • Parajsa kushton shume pak…

  Ne stacionin e autobuseve ne Tirane ka çdo dite disa orare per udhetime ne jug te vendit, buze detit. Ne mengjes heret, ne oren 5 dhe ne oren 6, nisen perkatesisht dy: njeri me destinacion Saranden, por duke pershkuar rrugen e bregdetit, dhe tjetri me destinacion Himaren.

 • Shija e tradites ne turizmin pogradecar

  Shetitore 'Europa'. Nen radhen e flamujve te vendeve te ndryshme dhe poshte tyre, ne asfaltin e shetitores, jane emra me pllaka artistesh te njohur, njesoj si ne Hollivud. Ne kete dekor modern, ne te dy anet e shetitores 'Europa' jane vendosur tezga ku grate pogradecare, dhe jo vetem ato, kane ekspozuar punime te larmishme artizanale.

 • Parisi i nje mije mrekullive dhe mistereve...

  Studiuesit e sotem flasin per nje 'arkeologji' balzakiane te Parisit, pasi shume vende te pershkruara nga ai nuk ekzistojne me. Keshtu e nis biseden te rrufisim nje kafe ne katin e 36 te bar “Concorde Lafayet” ne Paris shkrimtari dhe studiuesi Luan Rama.

 • Ankaraja, fytyra urbane e Turqise se re

  Ky qytet i paster, qe bashke me rrethinat po i afrohet te 4.5 milione banoreve, eshte simboli i vertete i Turqise. I qete, i miradministruar dhe me nje jete qe zhvillohet panderprere 24 ore, ka treguar interesat me shume ambicie te turqve te rinj drejt shekullit te XXI.

 • Liqeni artificial ose keneta e Tiranes

  Duhet te shtyhesh pas ne kohe te kujtosh sesi ka qene dikur liqeni artificial i Tiranes. E megjithate, ne ditet tona, eshte e veshtire prej shume njerezve ta kujtone si ka qene

 • New York Times: Riviera shqiptare nje parajse e lire

  'Riviera Shqiptare nje parajse e lire', ky eshte mesazhi qe vjene nga nje reportazh i bere nga nje gazetare i “New York Times” per bregdetin shqiptare. Gazeta me e lexuar ne bote ju ka bere ftese pushuesve te vizitojne Shqiperine.

 • Gjirokastra, Qyteti i gurte qe po betonohet gri

  E vetmja gje, e cila e lidh gurin e Gjirokastres dhe origjinen nga e cila ka marre dhe emrin, Argyrokastrion me betonin eshte ngjyra. Vetem se ne kohet e fundit, betoni i qytetit eshte bere gjithnje e me i pranishem dhe madje edhe ne vende krejt te dukshme.

 • 100 vitet e problemit cam

  11 vite më parë
  100 vitet e problemit çam

  Ne keta 100 vjet te ekzistences se shtetit shqiptar, problemi çam ka pesuar aq shume luhatje e zhvendosje, saqe sot behet i nevojshem nje ridefinim i tij. A eshte çeshtja çame problem i nje komuniteti, apo eshte ajo nje problem kombetar.

 • Stërvitje me 'armiqtë' në Albanian Lion

  Manovrat e para anglo-shqiptare kanë pasur veç rëndësisë së tyre stërvitore dhe kujtesën se për herë të parë historikisht, ish-armiqtë janë ushtruar në një sërë operacionesh dhe manovrash të përbashkëta, që zgjatën për gati gjashtë ditë.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama