Reportazh

Reportazh

 • 50 batutat më të bukura dhe pikante të politikanëve shqiptarë

  Shpesh herë politika shqiptare kthehet në një teatër të madh, ku aktorët politikanë shajnë, fyejnë apo ironizojnë njëri-tjetrin si aktorë profesionistë. 20 vitet e fundit përveç se na kanë prodhuar një pafundësi sharjesh dhe fyerjesh, po ashtu na kanë sjellë një mori batutash, të cilat kanë lënë me gojë hapur të gjithë ata që i kanë dëgjuar.

 • Masakra e Tivarit, si u vrane 8 mije shqiptare

  Shtabi Operativ i "Kosmetit" i urdheruar nga SHS i UNÇJ-se me qellim te shperberjes se berthames se qendreses shqiptare ne Kosove, gjate muajve mars-prill 1945 mobilizon me dhune shqiptaret per t'i derguar ne frontin e dyte te ashtuquajtur te "Adriatikut" ne veriperendim te Jugosllavise.

 • Drejt rruges se Butrint’daharit

  Ka ore, dite dhe jave, qe Auroni (Tare), ish-drejtori i parkut te Butrintit, me grish te shikoj gjendjen e rruges, qe te dergon sot drejt qytetit mitik te Eneas. E kam ndjekur problemin ne nje debat virtual. Pak i konfuzuar?! Siç ndodh rendom me shqiptaret, arrihet deri ne fyerje personale.

 • Kruja mes shenjterise, historise dhe lavdise

  Skenderbeu, ka “shkruar” ne Kruje simfonine e pavdekshme te lirise si mbrojtesi i qyteterimit. Rruga ferfellonte si nje balerine elegante, hollake dhe gjelberoshe, ngjitej bute e embel, midis nje peizazhi te thepisur malor. Shkonim drejt vendit te shenjte, Sari Salltekut te Krujes qe ndodhej ne Majen e Liqenit ne lartesine 1724 metra te Malit te Skenderbeut.

 • Korrik refugjatesh e boterori

  Nga 2 korriku - dita dhe nata e represionit te ashper te makines se diktatures mbi ata qe guxonin te shprehnin kundershtim ndaj rrjedhave "socialiste", te 5 korriku kur shteti yne lejoi kapercimin e mureve te ambasadave dhe deri te dalja e refugjateve nga vendi. Tashme 20 vite kane shkuar nga hyrja masive e njerezve ne ambasadat e huaja ne Tirane, sidomos ne ate gjermane dhe italiane, dhe ngjarjet

 • Nje udhe drejt ZEKATEVE

  13 vite më parë
  Nje udhe drejt ZEKATEVE

  Nese nuk e ke pare shtepine e Zekateve, atehere te falet te thuash se nuk ishe fare ne Gjirokaster. Ne rast te kundert, ti vertete e ke pare apo shijuar Qytetin e Gurit. Gjirokastra ka te gjithe fatin, qe i mungon qyteteve te tjera shqiptare, ku vizioni i ngushte kombetar per sa i perket ndertimit te shtepive, duket fare açik.

 • Ne trojet e Hores se Arberesheve

  Hora e Arbereshevet, e njohur si Piana degli Albanesi eshte nje qyteze e vogel ne pjesen veriore te ishullit te Siçilise, e vendosur ne kembet e nje mali. Banoret jane shperngulur ne kete zone ne fund te viteve 1400, kohe kur Perandoria Osmane pushtoi Ballkanin. Sipas censusit te fundit te popullsise, rreth 6000 banore jetojne ne kete bashki, dhe pjesa derrmuese e tyre jane me origjine shqiptare.

 • Dita nderkombetare e oqeaneve

  Sot perkujtohen oqeanet per te forcuar lidhjen tone personale me detin dhe hapesiren e madhe blu qe mbulon mbi 70% te globit. Oqeanet dhe detrat jane faktor kryesor i jetes sone ne kete planet. det, është gjithashtu një kohë për të reflektuar "shëndetin" e oqeanit dhe gjallessave te mrekullueshme qe jetojne ne te.

 • Inxhinieria ekstreme në stadiumet e Afrikës së Jugut

  Stadiumi i fuqishëm i Afrikës së Jugut, ka një tavan të xhamit me peshë prej 4.700 tonë dhe që përkrahet nga 72 kabllo radiale të çelikut të renditura në mënyrë simetrike përreth arenës, në mënyrë që të fuqizojnë strukturën gjatë erërave të fuqishme.

 • Perfundon Eurovision ne Oslo, fituese kenga nga Gjermania

  Sapo ka përfunduar festivali i përvitshëm i Eurovision i këngës europiane. Fituese u shpall kënga Satellite e këngëtares Lena Meyer-Landrut. Lena Landrut u përzgjodh si përfaqësuese e Gjermanisë në Euroviozion pas një konkursi këngatarësh amatorë të organizuar nga Kanali ProSieben. Lena ra në sy në konkursin "Unsere Star für Oslo" sidomos për prezencën e saj në skenë, megj

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama