Reportazh

Reportazh

 • Natyra ka privilegjuar Shkodrën...

  Rajoni i Shkodrës njihet nga ekspertët, si një nga zonat me vlerat më të pasura natyrore dhe mjedisore, që po të ruhen dhe shfrytëzohen siç duhet do të ndikojnë dukshëm në zhvillimin ekonomiko –social, jo vetëm të kësaj zone, por edhe të zonave përreth saj. Privilegjet

 • Shënime nga Librazhdi i panjohur

  Mëngjesi i kthjellët e bën edhe më të dukshme vjeshtën që ka mbështjellë luginën e Shkumbinit. Të gjitha ngjyrat e mundshme përzihen fort në të dy krahët e rrjedhës, që vazhdon të shkojë si me përtesë drejt fushës, andej nga më pas do të marrë udhën për në destinacionin e fundit, në det.

 • Halloween: Amerikë dhe Shqipëri

  31 Tetor 2009. Champaign-Urbana - Edhe në këtë qytet relativisht të vogël të një universiteti të madh në shtetin e Illinois-it, festohet sot Halloween.

 • Nacionalizmi qe kercenon Ballkanin

  Hashim Thaçi është paraqitur muajt e fundit me gjithë mprehtësinë e tij të zakonshme dhe aftësitë për të komunikuar me publikun, me ritmin e njohjes ndërkombëtare duke vepruar vetëm me shpejtësinë e mjaftueshme për të kënaqur shpresat popullore dhe larguar njerëzit

 • Bregu i detit - Vunoi dhe Jali si perlat e tij

  Sapo kalon Qafën e Llogorasë, vështrimi të mrekullohet me një pamje magjepsëse që Zoti ia ka dhënë me bujari. Edhe sytë, të lodhur me sa duket nga jeta e përditshme, monotone dhe me hapësira të kufi zuara në qendrat urbane, sikur qetësohen nga një pamje e mrekullueshme...

 • Asgjë e re nga Kosova e pavarur

  Problemet mbeten të njëjta, aktorët gjithashtu. Protestat janë si gjithmonë plot gjallëri. Fytyrat e disa policëve të vendosur para selisë së zbrazët të EULEX-it u vrenjtën disi në orën 2 pasdreken e së hënës.

 • Cfaka, ose Gjirokastra e panjohur

  Mbi Gjirokastër janë mbledhur retë. Shirat e vjeshtës po i afrohen gurëve të qytetit. Në "18 Shtatori", pjesën e re të qytetit, njerëzit gjallojnë gjithandej.

 • Shqiptarët në Greqi, mes përpjekjeve për integrim dhe dilemës për t‘u kthyer

  Një vogëlush ngrihet vrik nga sedilja e parë e autobusit dhe koka kaçurrele zgjatet nga dera që mbyllet: "Udha mbara, daja"! Urimi i drejtohet një mesoburri, që ia bën me dorë vogëlushit dhe nënës së tij. Kaçurrelat vazhdojnë të sillen këtej xhamit, ndërsa thërret me të madhe i kënaqur me fjalët e tij: "Udha mbara"!

 • Si do të jetë e ardhmja e planetit?

  Do të ishte tepër e guximshme të bëje parashikime teknologjike për vitin 2050; edhe më shumë po të përpiqeshe të parashikoje ndryshimet shoqërore dhe gjeopolitike.

 • I pari me SIDA, 15 vjet me virusin, nuk infekton gruan as fëmijët

  Historia e pabesueshme e shqiptarit të parë të diagnostikuar me HIV, më 29 maj 1993. Rrëfimi i profesor Dhimitër Krajës: Ishte 32 vjeç, sot është 47 dhe jeton. Familja, e pastër.Një histori e rrallë edhe nga Dr. Adem Harxhi: Një malësor shqiptar, u dërgua në Budapest me AIDS, që në 1988-n!

 • Kristi Popa: Po jetoj një histori të vërtetë dashurie

  E pamë në kinema, se dihet pasioni i tij për kolonat zanore. Kantautori Kristi Popa rrëfen arsyet e zhdukjes nga skena për gati dy vjet. Tani rikthimi ndryshe dhe një histori e re dashurie nga ato të bukurat.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama