Reportazh

Reportazh

 • Udhëtim në Vlorë, ku pushuesit kanë gjallëruar qytetin

  Gusht e gunë nuk vlen për Vlorën. Temperaturat mesdhetare i lejojnë pushuesit që në këtë muaj të vijojnë të shijojnë kulmin e një vere të dielltë dhe njëkohësisht të freskët në jodin e detit. Një udhëtim në Vlorë për fundjavë mund të sjellë vetëm bezdinë e trafikut, por… ia vlen.

 • Çmenden kompanite ajrore

  15 vite më parë
  Çmenden kompanitë ajrore

  Emigrantët shqiptarë në Angli, të cilët vijnë për pushime në Shqipëri, detyrohen të paguajnë për biletat e avionit çmime dy herë më të shtrenjta se fqinjët e tyre. Sikurse në sezonet e tjera të verës apo për Krishtlindje, çmimi biletave për linjat direkte Londër-Tiranë e anasjelltas, edhe këtë vit, është dyfishuar.

 • Shqiptarët, edhe këtë vit në Turqi për pushime

  Pas Turqisë, destinacioni i dytë më i kërkuar mbetet Egjipti, ku edhe temperaturat e larta nuk i kanë trembur turistët shqiptarë për të vizituar vendin e piramidave Shqiptarët nuk i kanë thënë Jo edhe këtë vit, Turqisë.

 • Në Vuno...ose në tavernën e Jonit

  ...ajo që e nisi tërë këtë histori, ose gjyq, qe një raport që një i dërguar zyrtar nga qendra për punë partie për të dhënë informacione të pavarura të punës së komunistëve, i pat drejtuar K. Qarkor të PKSh-së në Vlorë.

 • Muzikaliteti i Korçës në Selanik

  Një kuartet organizativ dhe një shfaqje mbresëlënëse artistike në Selanik të Greqisë. Është mëngjesi i një dite korriku. Korça është zgjuar e tëra si zakonisht. Gratë nikoqire mbasi kanë vaditur lulet e shumëllojshme:-trëndafilat shumëngjyrëshe që të hapin mushkëritë e të rinojnë me parfumin e tyre të mrekullueshëm, e me bukurinë e petaleve të puthura nga vesa e më

 • Një udhëtim i paqtë në perlën Divjakë

  Pasi kalon rrethrrotullimin në afërsi të Rrogozhinës dhe merr rrugën majtas, dhe përshkon një rrugë të gjerë dhe të asfaltuar, të del përpara një nga perlat e vendit tonë, plazhi i bukur i Divjakës.

 • Sportet ujore ne Shqiperi

  15 vite më parë
  Sportet ujore në Shqipëri

  Ndryshe nga sa shumë mendojnë, të lundrosh me një varkë me vela është po aq e lehtë, sa dhe e bukur. Brenda pak orësh mësimi mbi drejtimin e erës, fryrjen e velave dhe mbajtjen e orientimit, kushdo mund të praktikojë lehtësisht lundrimin në det me varkat të cilat janë të ndërtuara sipas shkallëve të ndryshme të vështirësisë dhe kapacitetit të mbajtjes së personave në t

 • Liqeni i Ohrit është 3 milionë vjet i vjetër

  Liqeni i Ohrit është i vjetër rreth tre milionë vjet, ndërsa në të ekzistojnë tri çrregullime të mëdha tektonike, të cilat ende janë aktive. Këtë e treguan hulumtimet e para që janë kryer në mënyrë periodike gjatë katër viteve të fundit nga Instituti Hidrobiologjik i Ohrit dhe Instituti Gjerman për Gjeologji dhe Minerologji i Këlnit.

 • Syri i Kaltër, legjenda e gjarprit gjigant, që krijoi mrekullinë e natyrës

  Udhëtim në pikën turistike, e pagëzuar nga një inxhinier. Syri i Kaltër është një pikë shumë e bukur që ndodhet vetëm 2 km në të majtë të rrugës Sarandë-Gjirokastër. Ky vend është një pikë shumë piktoreske, ku një burim i kaltër me origjinë karstike filtron ujërat e pellgut ujëmbledhës të malit të Gjerë dhe fushës së Dropullit, për t’i nxjerrë në sipërfaqe

 • Spille, bregdeti i harruar mes mbeturinash

  Një ditë në plazhin e bukur të Spillesë, ku mrekullia e natyrës është lënë në harresë. Në se nisesh me idenë e kalimit të një fundjave të këndshme drejt plazhit të bukur të Spillesë do të të vijë keq për zhgënjimin që do të pësosh. Pendohesh sapo lë asfaltin në fshatin Luz dhe nisin troshitjet në rrugën plot gropa e pluhur nëpër kodrinat e zonës së Kryevidhit.

 • Turizmi: Saranda, “perla” e Jonit me 2000 vjet histori

  Qyteti i Sarandës shtrihet përgjatë gjirit të detit Jon, deri aty ku derdhet lumi i Bistricës në det, me një gjatësi prej rreth 7,5 km. Qyteti po zgjerohet me ritme të shpejta në disa drejtime, si drejt Kanalit të Çukës, drejt kodrave mbi det apo drejt ish-marinës ushtarake.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama