Reportazh

Reportazh

 • Nepalezi 76-vjeçar, më i moshuari që është ngjitur në Everest

  Një nepalez 76 vjeç është bërë njeriu më i moshuar që është ngjitur në majë të malit më të lartë në botë, Everestit, duke thyer rekordin e vendosur nga një japonez vitin e shkuar. Këtë e ka komunikuar sot një funksinar i lartë qeveritar.

 • Butrinti: Qyteti antik që thith vizitorët nga të katër anët e botës

  Udhëtim në Parkun Kombëtar Arkeologjik. Bisedë me drejtorin e këtij parku. Turistët e huaj të ardhur nga të katërt anët e botës, ishin shfaqur qysh në orët e para të mëngjesit të ditës së premte te porta kryesore e Parkut Kombëtarë Arkeologjik të Butrintit.

 • Kompjuter që dallon çfarë do qeni

  Pasi t’i ketë analizuar 6.000 lehje, softueri ka për qëllim të përcaktojë se, kur qeni ka parë një top, kur përleshet, luan, takon një të huaj, apo kur të dëshiron të shëtitet.

 • Vlora, parajsa e kënaqësisë dhe vendi për biznes

  Të lëvizësh është mirë. Ndryshimi i ambientit stimulon pozitivitetin në mendim, fillon të ndihesh mirë duke u shkëputur nga monotonia e vendit ku jeton. Mendja lë pas përditshmërinë, sytë çlodhen duke kullotur nëpër pamje që i ke parë, por prapë se prapë duken të reja. Shtëpitë dhe ndërtesat parakalojnë tek xhami i makinës dhe fillon të mendosh se si ndihen njerëzit q

 • Shqipëria, kaq afër, aq e panjohur

  Tashmë po bëhet një rutinë e këndshme, që sapo bëjmë një kërkim të shpejtë në “Google” me fjalë kyçe Shqipërinë, rezultatet që dalin nuk janë më ato të pakëndshmet e plot klishe, me fakte të vërteta e të pavërteta, nganjëherë të porositura, po edhe të shtrembëruara nga padija dhe pamundësia për t’i ballafaquar.

 • Saranda Kënaqësia e pushimeve në vendin e shenjtorëve

  E, megjithatë ngelet magjepsëse! E kam fjalën për Sarandën, perlën turistike të vendit tonë. Saranda është e bukur gjatë gjithë periudhës së vitit, por pranvera i jep asaj një hijeshi të veçantë.

 • Stebleva, bukuri dhe resurse natyrore të pashfrytëzuara

  Dikur nga zonat më të populluara të trevës lindore të vendit, pakkush e mendonte se Stebleva me fshatrat e saj do të rrudhej në më pak se 2 mijë banorë gjatë viteve të vështira të tranzicionit, ndërkohë që vitet e fundit, ka filluar rikthimi masiv i të ikurve në vendlindje, tashmë për investime. "

 • Në Gramshin pa kallash...tani ka monotoni

  A ta merr mëndja se ky vend ka prodhuar armë sa ti vihesh flakë gjithë dynjasë. Ah ta dëgjoje...kur këndonte kallashi i Gramshit. Kushedi kush bythzi e mban tani armën...?”, na e pret sakaq kafen- G.R. një nga ish punëtorët e Uzinës së armëve të Gramshit, tash 62 vjeç.

 • Njerez te forte si malet

  16 vite më parë
  Njerëz të fortë si malet

  Mëngjesi i kësaj dite na zuri poshtë malit të madh e të bukur, Tomorit, aty ku shtrihen radhë si në një valle fshatrat: Kapinovë, Bargullas, Novaj, Selan e kështu me radhë. Ndërsa njeriu ndihet tepër i kënaqur, janë ato çaste mallëngjyese ku toka merret vesh aq mirë me njerëzit e të duket e pamundur që këta njerëz të mos jenë të lumtur. Sapo hyn në qendër të fshatit, m

 • Një udhëtim përmes historive njerëzore të Ulëzës

  Diku nga viti 1957, banorët e fshatit Kokërdhok, i cili shtrihej në afërsi të Ulëzës, u bënë njëherësh dëshmitarë, por edhe spektatorë të braktisjes së vendbanimeve të vjetra. Banorët e atëhershëm që ishin njohur për qëndresën e vazhdueshme ndaj rrebesheve të kohës, nuk e kishin menduar ndonjëherë që Mati, lumi i tyre i dashur, po bëhej si pa kuptuar edhe gjëma e bra

 • Mrekulli Dimerore

  16 vite më parë
  Mrekulli Dimerore

  Ujevara me e larte ne Estoni ngrin, duke krikuar nje mrekulli dimerore spektakolare. Ujevara Valaste eshte 25 metra e larte, dhe shtrihet midis fshatit te Ontika dhe Valaste.

 • Komuna e Rrashbullit, për vitin 2007, ka pritur mbi 150 mijë turistë

  Komuna e Rrashbullit, për vitin 2007, ka pritur mbi 150 mijë turistë. Komuna me 30 mijë banorë administron bregdetin me një gjatësi rreth 9 kilometra tek Shkëmbi i Kavajës, që është një pjesët më të populluara të turizmit shqiptar.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama