Reportazh

Reportazh

 • Bota, sa demokratike është sot?

  Ndërkohë që bota po ndjek in tensivisht zhvillimet për fush atën presidenciale në SHBA, një kriticizëm i fortë është përcjellë nga opinioni botëror lidhur me funksionimin e demokracisë. Afërsisht, gjysma e qytetarëve në botë mendojnë se zgjedhjet në vendet e tyre nuk janë të lira dhe të ndershme; mbi 60% e opinionit botëror bie dakord se qeverisja nuk përkon me vullnetin

 • Truri, koha e tij e artë? Mosha 39-vjeçare

  Barak Obama e ka kaluar këtë moshë prej nëntë vitesh, Leonardo di Kaprio do t‘i mbushë pas pesë vjetësh, Majkëll Shumaher po i jeton pikërisht tani, por sa keq që nuk është më nën drejtimin e një makine Ferrari.

 • Klasifikimi botëror i lumturisë, kryesojnë vendet e Evropës Lindore

  Është një foto, e cila rrezikon të hyjë në histori, për shkak të krizës ekonomike që ka përfshirë gjithë botën kohët e fundit. Ajo është fotografuar muajin e kaluar në Nju Jork. Një vajzë e veshur shik shkruan me bojë tush një sharje mbi një reklamë të hedhur në rrugë.

 • Vullkanët! Aty ku lindi Toka

  Shkenca ka zbuluar se Toka jonë e ka origjinën nga vullkanet. Një eksperiment i nisur më 1953 dhe që po vazhdon. Një histori fantastike, njerëzore dhe shkencore nga disa studentë të mrekullueshëm. Ata eksploruan në laborator mbi temën intersante: Orgjina e dhe më misterioze, origjinën e jetës në Tokë.

 • Ngrohja globale, sa e vështirë për ta shmangur

  Grupe shkencëtarësh dhe teknikësh nga e gjithë bota janë duke publikuar studime dhe dosierë që për herë të parë po hedhin dyshime mbi efikasitetin e mekanizmit më të rëndësishëm për luftën ndaj ngrohjes globale, për të cilin u ra dakord në një marrëveshje ndërkombëtare në Japoni, pikërisht në qytetin Kioto, në vitin 1997. Gjithçka u vu në funksion vetëm në vitin 20

 • Çfare na ndodh kur vdesim?

  15 vite më parë
  Çfarë na ndodh kur vdesim?

  Doktor Sem Parnia, profesor i qendrës mjekësore Weill Cornell të Nju Jorkut, është një prej ekspertëve më të njohur në studimin shkencor të vdekjes. Javën e shkuar, Parnia dhe disa nga kolegët e tij shpallën nisjen e sipërmarrjes së tyre të parë me përmasa madhore: eksplorimin trevjeçar biologjik të përvojave jashtë trupore. Studimi i njohur si AWARE (AWAreness during REsusc

 • Viagra… Qejfi ha kumbulla të tharta...

  Nuk e kuptoj se nga më ikën lekët, kisha 15 mijë lek dhe tani nuk i gjej më... Zonja që shqipton këto fjalë është një grua e moshuar me banim në rrugën e Kinostudios në periferi të Tiranës. Nëse doni të dini vazhdimin e historisë, ju lutemi të mos qeshni.. Lekët, sic na tregon vetë zonja, i kishte marrë bashkëshorti i saj i moshuar. Por jo për ti pirë, sic ajo kishte mend

 • SHBA në alarm: Po vjen stuhia e shekullit

  Kryebashkiaku i Nju Orlinsit, Rei Nagin, urdhëroi dje zyrtarisht evakuimin e qytetit, duke filluar nga ora tetë e mëngjesit, me orën lokale (15:00 sipas orës sonë), në kuadër të përgatitjeve për ardhjen e atij që vetë Nagin e quajti \"nëna e të gjitha stuhive\", uraganit Gustav. Fillimisht u evakuua zona perëndimore e qytetit dhe rreth katër orë më vonë edhe ajo lindore.

 • Sa të pasur janë kryetarët e Gjykatave

  Pasuria e gjyqtarëve, ashtu si ajo e mjaft profesioneve të tjera, të lakuara për problemet e korrupsionit në Shqipëri, mbetet shumë e diskutuar. Të shumta janë hamendjet, por edhe akuzat për pasuritë e togave të zeza. Pak kohë më parë, gazeta \"Shqip\" kërkoi pranë Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, deklaratat e pasurive të disa prej drejtuesve k

 • Mrekullia e parajsës shqiptare të Jonit

  Zaho GOLEMI, AurorSapo ngjitesh në Parkun kombëtar të Llogorasë, gjelbërimi dhe ajri i pastër të josh dhe të fton ta shijosh atë. Rruga gati shekullore e Llogorasë gjarpëron në po atë bazament që e projektuan dhe ndërtuan austriakët që në Luftën I Botërore. Llogoraja është një “llogore” e veshur në gjelbërim gjithëvjetor, një aperitiv për mbretërinë e parajsës s

 • Turistët pushtojnë kalanë e Gjirokastrës

  Sezoni turistik i këtij viti duket se ka qenë tepër fitimprurës për qytetin e Gjirokastrës teksa një numër shumë i madh njerëzish i janë kthyer turizmit historik e kulturor duke vizituar kalanë e qytetit. Megjithëse shifrat zyrtare të vizitorëve nuk janë bërë ende publike, mendohet se ata janë sa trefishi i vitit të kaluar çka do të thotë rreth 18 mijë vizitorë.

 • Vizite ne Muzeun e Malesise

  15 vite më parë
  Vizitë në Muzeun e Malësisë

  Ka sakrifikuar gjithçka në emër të muzeut. Dhe vitet e pleqërisë së bashku me bashkëshorten aty-aty në moshë, ka preferuar t’i kalojë me sakrificë. Shtëpinë njëkatëshe me katër dhoma goxha komode, prej vitesh nuk e përdor për t’u rehatuar në ditët e vitet që kalon aty, por pjesën e “salltanetit”, ia ka lënë relikeve të vjetra.

 • Red Bull Cliff Search në Shqipëri

  Për herë të parë në Shqipëri, ne organizuam një aktivitet Cliff Diving. Edhe pse vendi ynë është vend bregdetar dhe shumë vendas praktikojnë zhytjen në ujë gjatë verës, Cliff Diving si sport në nivel profesionistësh nuk praktikohet.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama