Reportazh

Reportazh

 • Udhetim ne Permet

  12 vite më parë
  Udhetim ne Permet

  Po shkojme ne Permet. Ne qytetin e paster e te embel prane lumit Vjose, shtepi e permetareve te urte, atdhe i Frasherllinjve dhe i shqiptarizmes, i muzikes, veres dhe poezise, nje zone e pikezuar nga mijera atraksione te se kaluares te pasur te ketij vendi.

 • 'I paftuar', ne Republiken Srpska

  Bozhidari rrotullohet i vetem ne stacionin e autobuseve ne Dubrovnik. Nje grua e veshur keq e shikon nga tutje dhe here pas here nuk ia ndan syte nje traste te vogel me domate.

 • Kukesi, pikepyetjet e nje transformimi

  Per te mberritur ne qytetin verior u deshen vetem dy ore e tridhjete minuta. I vetmi ngadalesim i ndjeshem ndodhi ne hyrje te tunelit, ku duke qene se ende nuk eshte perfunduar njeri nga te dy tunelet, kolona e makinave qe shkonin drejt Kukesit u ndal ne pritje, qe te kalonin makinat e anes tjeter; ato qe shkonin drejt Jugut, ne drejtim te kryeqytetit.

 • Budva ne zemer te Ballkanit

  12 vite më parë
  Budva ne zemer te Ballkanit

  Te shtyre nga kureshtja e gojedhenave se Mali i Zi ka nje shtrirje gjeografike mjaft te bukur e mbreselenese, vendosem te benim nje udhetim te shkurter mbi ate qe konsiderohej si perla e ish- Republikes Jugosllave.

 • Bota e panjohur tiranase e Nene Terezes

  Nje radio e vjeter “Siemens”. Nje sobe e vjeter. Nje ore tavoline. Nje mangall....Ah, po, dhe nje tabele e shkruar gabimisht shqip-anglisht, jashte deres. Keto jane trashegimia e mbetur materiale e familjes se Nene Terezes ne Tirane.

 • Mrekullite e fshehura te Vlores

  Te shkosh ne Karaburun ne ditet e sotme mund te quhet edhe privilegj. Harku 'moratorium' vijon ta mbaje "molle te ndaluar", pa dhene hapesira ne eksplorime te tilla.

 • Nendeteset-Nje histori qe perfundon ne toke

  Te dhena teknike: pesha, madhesia, armatimi, dhomat , lokalet ,temperatura, sistemi i sherbimeve ,dhomat ajrimit ndenjes,veshjet dhe gjitshka per nendeteset.

 • Maje Dajtit, tek antenat e ‘kinezit’

  Nje ngrehine boje hiri, me nje porte hekuri me nje kuqe te zberdhylur, shfaqet befas. S’ka dere rrethimi. Ne porten kryesore, te çojne disa shkalle betoni, rampa e te cilave ben nje 90º.

 • Mbi Domosdoven e Skenderbeut

  Domosdova ngjan si toponim jo vendas. Ne fakt, legjenda e ben shume shqiptare. Dhe, me zakonin kombetar per t’i thjeshtuar gjerat dhe per t’i sjelle direkt ne kohen tone dhe ajo e ka nje burim.

 • Prizreni djepi i trashegimise kulturore

  I vendosur rreze maleve te Sharrit,(qe jane shpallur 'park nacional'), ne te dy brigjet e Lumbardhit dhe ne kryqezimin e rrugeve te rendesishme tregtare mes lindjes dhe perendimit, qyteti i Prizrenit...

 • Nemo shqiptar dhe historite e tij nen det

  Baza e Pashalimanit dhe nendetset tona ishin nje mit per kedo ne vitet '60-'80. Dhe padyshim qe fantazine e brezave te rinj te asaj periudhe e bente mjaft romantike edhe leximi i librave te Zhyl Vernit...

 • Kanioni i Ngjipese hapesira e paeksploruara

  Te shumte jane udhetaret qe rrahin rruget e bregut dhe te magjepsur nga bukurite e natyres nuk besoj se u ka mbetur jashte vemendjes qe pikerisht midis Iliasit dhe Vunoit ne krahinen e Himares...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama