Reportazh

Reportazh

 • Ne 'Pogradecin e ngadalte', ku drejtojne grate

  Pogradeci eshte shume me i vogel sesa Liqeni i madh, qe eshte ne kembet e tij. Dhe, kete shemri, qyteti e ka zgjidhur me pergjumjen e detyruar dhe me ato pak fjale te dashura, qe kane lene ata qe e shikuan dikur.

 • Pergjithmone me endrren e Kukesit te vjeter

  Dervishi ishte i fundit, qe e larguan nga vendi i tij. I mbetur i vetem dhe pa teqene e tij, burri i vjeter gjeti strehe poshte kembeve te ures se vjeter te qytetit. Nje dite dikush i tha klerikut, tashme endacak se kish ardhur koha qe edhe ai te largohej qe andej. Ura do te permbytej. “Po mire, qe ura do mbytet. Po une, ku do te qendroj”, iu pergjigj ne menyre ekzistenciale dervishi lajmetari

 • Bukurite natyrore te Rugoves

  Tek ka pershkruar udhetimin e tij hulumtues ne kete vis malor, Parry ka thene se castet e kaluara neper kete masiv bjeshkesh radhiten ne rendin e pare te pervojes se tij hulumtuese te pikave turistike ne bote.

 • Ndal ketu eshte DUKAT!

  12 vite më parë
  Ndal, ketu eshte DUKAT!

  'Po u vesh dhe nje nene dukatase me te zeza, atehere do te kete probleme'. Burri, qe e shqipton prere, ndalon pak si per te shkrehur te gjithe dramaticitetin e thenies. Pa e nderprere, burrat, e mbledhur prane rrapit te Dukatit fshat, para nje klubi fare te thjeshte, miratojne te gjithe me tundjen e kokes.

 • Ne Porec te Kroacise mesohet shqip

  Për faktin që shkolla fillore e Poreçit ka numër të madh nxënësish dhe mësimi zhvillohet në dy ndërresa, për mbajtjen e lëndës...

 • 'Nuk ka eshtra grekesh ne kete vend'

  Grate e Boboshtices u mblodhen ate nate fshatshe dhe vendosen ta varrosnin. Burrat si burrat. E kishin marre me nge. I vellai i te ndjerit, kish lajmeruar se do te vinte, por s’kish mberritur dot.

 • Sharre-Shishtufine, lufta e varreve

  Prej kohesh nuk ka me nga ata djemt’ e vegjel, qe te vinin bezdisshem dhe me lutje tek varri, por djem adoleshente, me zera ne pjekje, qe duan te nxjerrin ndonje pare me kete lloj sherbimi dhe... qe s’nguten.

 • Udhetim me personazhet e Marubeve

  'Kush je? Jo. Jo. Nuk dua. Hajd, nuk dua'. Ketu mbyllet kerkesa, shoqeruar me miresjelljen telefonike drejt Znj. Terezina, pinjolles me te afert te familjes se Marubeve.

 • Rigjallerimi i Gjirokastres

  12 vite më parë
  Rigjallerimi i Gjirokastres

  Pese vjet me pare, Gjirokastra u pranua ne UNESCO – 'Pasuri e trashegimise kulturore boterore'. Ne diten nderkombetare te trashegimise, ne Gjirokaster u çel nje Panair Nderkombetar Artizanati.

 • Permbi Kruje

  12 vite më parë
  Permbi Kruje

  Nje dite me pare te gjithe mediat kane dhene lajmin se furrat e gelqeres qe shtrihen ne kembe te qytetit te Skenderbeut do te mbyllen. Ne presim qe ajri ne keto ane te jete disi me i pastruar, por ja ku shohim...

 • Do te hash dru!

  12 vite më parë
  Do te hash dru!

  'Me shajne gabel, pederast. Me rrahin...'...E. R., shtate vjecar, ska cfare te thote me. E thote me nje ze te njetrajtshem dhe duket se eshte mesuar ta perserise kete.

 • Ne shkollen serbe te Libofshes muslimane

  Meshkujve te familjeve Moka, Dulla, Bosna, Shkreli, Kelliçi ne Libofshe te Fierit pak u ka interesuar se diten qe luante Serbia me Turqine ne kampionatin boteror te basketbollit Stamboll ‘10, disa qindra prej kusherinjve te tyre te larget ne Novi Pazar, ne jugperendim te Serbise, kishin dale dhe festonin me buri dhe flamuj te Turqise.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama