Reportazh

Reportazh

 • Italia universitare, vetem nje hap larg

  Ambasada italiane dhe Instituti Italian i Kultures ne Tirane duke pare interesin e madh te te rinjve shqiptare per te studiuar ne Itali, kane mundesuar nje panair njohes te sistemit universitar italian, permes ardhjes ne Shqiperi te 29 universiteteve me te njohura italiane, ne kuader te Javes XII te Gjuhes Italiane ne Bote

 • Puke, te mos kesh nevoje per pune ne qytetin e papune?!

  Te papune te shumte vetem rrotullohen ne qytetin, i cili s’te afron me asnje mundesi. Por, gjithsesi jetojne me ato pak kerpudha qe mbledhin nje sezon te shkurter vjetor, ato pune qe kane mbetur nga druri dhe nga tutje-tehu.

 • Ana befasuese e Shqiperise - The Telegraph

  Rrenoja te periudhes romake, peizazh i lavdishem, ushqim i mire dhe çmime te uleta qesharake – zbulimet e Eduard Rive qe çmojne ish shtetin komunist.

 • Romet, kuneterit dhe trusti i kanoceve

  Deri dje e mbanin frymen me kanoçet qe mblidhnin neper kazanet e plehrave. Sot, iu kane thene se do ua marrin frymen po i pane serish neper rruge.

 • Dritehijet e Piktorit te Popullit, Vangjush Mio

  Aktiviteti kryesor i arteve figurative ne Kor?e, prej disa vitesh organizohet ne nderim te peizazhistit me te mire shqiptar dhe quhet ?Ditet e Mios?. Pallati i Kultures se qytetit, mban gjithashtu emrin

 • Nje udhetim ne Bjeshket e Tropojes

  Stanet jane shtepia e pushimeve per tropojanet. Ato ndertohen ne lartesi, ne mal, larg shtepise. Ne varesi te bjeshkes ndertohet edhe stani, ku me derrasa, ku me gure e ku me plastmase.

 • Vlora, kryqtare, plazhiste dhe tollovia

  Ka te ngjare qe fare-pak-kush te kete degjuar per Arthur Blessitt ne Vlore, por emisaret kristiane britanike, qe imitojne rrugetimin e tij, pak dite me pare kane rrugetuar realisht nga Tirana deri ne Vlore, duke mbartur mbi shpatulla kryqin e madh 4 metersh.

 • Bashkejetesa shembullore e shqiptareve dhe grekeve

  Ne Ballkanin e perplasjeve etnike e nderetnike, Shqiperia eshte ndoshta shembulli me i mire i bashkejeteses fetare, bashkejeteses me minoritetet pa kurrfare ngjyrimi paragjykues e konfliktual.

 • Flamuri shqiptar mbi Everest!

  Gjashte alpiniste te 'Dajti Alpino-Turistik' kapen te shtunen ne oren 7 (ora lokale) majen me te larte te botes. Njoftimi u dha edhe nga kompania vendase qe organizoi ngjitjen...

 • Ne Krej-Lure, ne kerkim te rrenjeve te Dom Nikoll Kacorrit

  100 vite me pare bota mesoi se me ne fund shqiptaret shpallen pavaresine e tyre nga pushtimi peseshekullore i Turqise. Ne opinionin e brendshem por edhe ne kancelarite e diplomacise boterore me shume se kushdo lakoheshin dy emra, ai i Ismail Qemalit, politikan dhe diplomat ne kuader te perandorise turke...

 • Si u katandis Liqeni Artificial

  Parku i Liqenit Artificial, jo vetem po rrudhet, por edhe po degradohet perdite. Rralle here te ze syri ndonje punonjes te gjelberimit qe kujdeset, kurse kundravajtjet po behen te gjithfarellojshme.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama