Reportazh

Reportazh

 • Ne Shkoder per turizem

  9 vite më parë
  Ne Shkoder, per turizem

  Ne Shkoder isha per turizem, para pak ditesh, se njeriu ka nevoje edhe per pushime. Kam kohe qe kam dobesi per Shkodren. Dyzete vjet me pare, shkova atje me nje valixhe druri plot me endrra studentore per te ardhmen.

 • A po vjen ora te restaurohet Amfiteatri i Durresit?!

  Ne fund te sezonit te veres nje ekip i tere i 'Europa Nostra' me perfaqesues te Institutit te Bankes Evropiane te investimeve dhe Keshillit te Bankes Evropiane per Zhvillim, bashke me perfaqesues te Ministrise se Kultures do te asistojne ne nje analize dhe dhenie keshillash per restaurimin e Amfiteatrit te Durresit.

 • Lac, vendi ku shteti quhet kaos

  Vrasja e nje simpatizanti partiak ?kot me se koti? diten e votimit nxori ne shesh sesa i paadministrueshem eshte qyteti i La?it. Te mendosh paradoksin qe pak dhjetera metra me tej eshte policia dhe vetem disa qindra metra me siper eshte Kisha e Shna Ndout, ku i falen simbolit te mirekuptimit e qe terheq mijera e mijera pelegrine, vertete habitesh.

 • SUEDI, Lumturia fillon nga B-ja

  Ne Suedi, vendi kampion i barazise gjinore, ku jane 13 ministre femra nga 24 te tille, ka politika te posa?me qe synojne ta kthejne barazine gjinore ne nje menyre jetese dhe jo letra apo fjalime fjalebukura. Per shqiptaret Suedia eshte nje utopi e gjalle, sepse ofron nje model sesi duket barazia gjinore ne praktike. Reportazhi i autores e tregon qarte kete...

 • Shengjini: Na akuzojne per plehrat sepse duan te na prishin turizmin

  Punonjes te komunes se Shengjinit kane dale ne aksion. Te veshur si per zyre, tash u duhet te ulin kryet dhe te heqin mbeturinat e shumta mbetur ne rere. Do i nxjerrin serish ?do fundjave, deri sa te filloje sezoni per te mbledhe hedhurinat e ndryshme ne plazh.

 • Vlora pas pavaresise - Nje tog me plehra

  Sheshi para Monumentit te Pavaresise, qe u inaugurua pak jave me pare, eshte prishur krejt nga skajet e tij, kurse ne qender i jane hapur gropezat e para. S’mbaron ketu sepse i eshte shtuar edhe nje atribut tjeter: vlonjatet e kane kthyer ne parkim.

 • Pse rrezikohet realisht Berati nga UNESCO?!

  Centralizimi i frikshem i pushteteve, shuma e madhe e komisioneve dhe tenderave qe duhet te mblidhen per ?do pune nga Drejtoria Rajonale(dhe kur mblidhen fondet, s?ka kohe), ndertimet pa leje, heqja e kompetencave bashkise per te qene me afer trashegimise se vet, ka bere qe degradimi ne Berat i qendres historike dhe elementeve te saj te duken hapur.

 • Si po rrenohen kishat e bregdetit

  Nje udhetim dimri ne Riviere te ben te ?liresh krejtesisht nga ajri i rende i Tiranes dhe tensioni i pakuptimte i politikes. Njerez te qete, te cilet dimerojne jetet e tyre mes bokerrimave te perjetshme shkojne e vijne pa bere ze.

 • Ne gjurmet ‘e mallkimit’ te Enverit…ne Arbane

  Tani, me nje makine te mire, atje mberrin per 40 min. Por, duhet te kesh parasysh trafikun e kryeqytetit, sepse mund te shkosh dhe shume minuta me vone. Dhe pastaj duhen edhe ca minuta me kembe, qe te ngjitesh ne kodren ku gjendej dikur streha e luftes se Enverit, nga e cila sipas propagandes se kohes, ne vitin 1943…

 • Nomadet e Durresit, mallkimi i lakmise

  Dikur, ngjitur me shinat e trenit pas plazhit ishte nje kanal i madh dhe diku punonte hidrovori, qe derdhte tej ujerat. Ato rridhnin te qeta ne vazhden e tyre te detyruar, kurse pak banoret e plazhit, zbritur nga e gjithe Shqiperia, jetonin thjeshte dhe perkore.

 • Beograd - Nuk ka paqe me shqiptaret

  Ndersa dimri ka afruar bashke me te gjitha pasojat e krizes, serbet kane gjetur nje vend ku te shfryhen. Kuptohet eshte Kosova, pa?ka se kete jave mes te dy vendeve ka pasur shume negociata. Lirimi i Ramush Haradinaj dhe i bashkeluftetareve te tij, i ka bere serbet te shikojne te verteten ne sy, ku s?ka me aq privilegje si me pare.

 • Rrugetimi i vertete i Pavaresise se Ismail Qemalit

  Eshte e veshtire nga kujtimet e bashkekohesve te merret vesh se çfare dite ishte kur u shpall Pavaresia. eshte po aq e veshtire te merret vesh kalvari i udhetimit te Ismail Qemalit dhe nje sere detajesh 'te vogla', te cilat ka te ngjare qe t’i kemi humbur ne saktesine e tyre pergjithnje.

 • Krisma tek Ura e Tabakeve

  10 vite më parë
  Krisma tek Ura e Tabakeve

  Ura e TabakeveAte, Myslym Pezen, te gjithe e therrisnin “Babe”. Kishte lindur ne 1897 ne familjen e nje shehu te njohur te tarikatit Saadi ne Peze, fshat i madh dhe i njohur i rrethinave te Tiranes.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama