Reportazh

Reportazh

 • Gjama e burrave rituali mortor ne zhdukje e siper

  “Gjama e burrave” është një traditë e lashtë që ka përcjell popullin shqiptar për disa shekuj në veçanti në Veri të Shqipërisë. Megjithatë kjo traditë ka nisur të zhduket dhe të vetmit që po e mbajnë gjallë janë pleqtë e këtyre vendeve veriore.

 • Ethet e arit po shkaterrojne historine

  Kjo rrenojez kishe ne nje nga kodrat e Marikajt eshte habia me e madhe se deri ku ka arritur çmenduria e thesarkerkuesve shqiptare. Ata kane ngjitur nje karkalec apo kushedi se çfare ne nje majes kodre, ku edhe me kembe shkohet me veshtiresi dhe kane germuar buze nje muri kisheze ne Kuç deri ne thellesine gati kater metra.

 • Kulle Ngujimi e pare nga brenda

  Kulla e Ngujimit ndertuar ne Theth, Dukagjin eshte tipike e kesaj zone. Nje fortese e ndertuar ne fund te fshatit dhe qe perdorej nga i gjithe fshati. Ishte banesa e atyre familjeve qe per arsye gjakmarrje detyroheshin te mbylleshin aty (gjithe meshkujt mbi moshen 14 vjeç). Vetem grate e shtepise ishin te lira te dilnin e te punonin pak toke para kulles. Sot kulla eshte e vizitueshme dhe ndodhet

 • Rudina, pse humbi ky emër? Si lindi Gjakova?

  Kosova nuk eshte djep i serbeve , por eshte pre pirateske e tyre. Politikanet dhe intelektualet serb duhen ta dine qe kjo krahine shqiptare ” banohej nga shqiptare , bashkeatdhetare dhe vellezer qysh prej kohes se pellazgeve”( V.Bernard ;”Maqedonia dhe Helenizmi”) .

 • K.S. Tirona, legjenden e krijoi dhe e prishi politika

  K.S. Tirona eshte nje nga pak ekipet shqiptare te futbollit qe e pesoi paq nga sistemi i kaluar. Megjithate, klubi gjeti forca brenda vetes te mbijetonte dhe me shume akoma te koleksiononte titujt me te shume te kampionateve shqiptare.

 • CIA: Incesti dhe arkat me flori ne dhomat e Zogut

  Me poshte ofrohet leterkembimi sekret ndermjet dy zyrtareve te CIA-s, te cilin e kemi perkthyer pjeserisht. Perzgjodhem vetem pjesen ku sqarohet raporti i CIA-s me avokatin Edgar M.Church dhe roli i tij ne planet e CIA-s per te inkuadruar dhe Zogun. Sipas ketij leter-kembimi del e qarte se Church nuk eshte nje punonjes mirefilli i CIA-s por duke qene se ka pasur marredhenie te aferta me familjen e

 • Mirdita, nje shembull per t'u ndjekur

  Ne Shqiperine e problemeve, e antivlerave qe shpesh dominojne mbi vlerat ka edhe raste te tilla si ai qe dhuron qyteti i Rreshenit. Dikur, pallati i kultures ne kete qytet dergjej thuajse ne rrenim, pa investime dhe pa asnje perpjekje serioze per ta rikthyer ne jete.

 • Nje dite ne Valbone, ne perlen e mrekullise se natyres

  Udhetimit nga Tirana ne drejtim te Kukesit permes rruges te Kombit dhe me pas ne Prizren e Gjakove per te mberritur ne Bajram Curri i vjen fundi kur marrim rrugen per ne Valbone, destinacioni i nje grupi gazetaresh te ftuar nga kryetari i komunes Margegaj, Rexhe Biberaj.

 • Masakra historike e Durresit e ka proven te plehrat arkeologjike

  Gjith?ka ndodh zakonisht brenda nates. Nje marreveshje garipash e investitoreve me punonjesit e shtetit ben qe gropat arkeologjike, ku jane dhene lejet e ndertimeve, te zbrazen brenda nates. Cdo te thote? Qe ne vendet ku ndertohet ne Durres s'ka me gjurme arkeologjike.

 • 'Treni', projekti qe ktheu pronaret ne te pastrehe

  Kane jetuar jet e mot atje, por s?eshte e thene, qe e ardhmja t i mbaje serish aty. Jane dyfishuar, trefishuar ne fryme dhe madje kane zgjidhur vete dhe problemin e mbijeteses ekonomike me ato dyqanzat e vogla, ku vishet e mbathet e gjithe Tirana.

 • Shen Naumi...mbetur ne qetesine e vet

  Edhe vizionarit me te madh ne fillim te shekullit te shkuar nuk do i kish shkuar ndonjehere ne mendje se do kish dikur ndonje shtet me emrin Maqedoni. Por, politika dhe e drejta nderkombetare ka logjike tjeter. Jo vetem qe e ben te paberen, por perpjekjet e pareshtura te Shqiperise me ish-Jugosllavine per ate copez kufiri, ku gjendet Shen Naumi...

 • A po del ne drite nje monument i ri ne Elbasan?!

  Dy eksperte te Agjencise se Sherbimit Arkeologjik punojne me kujdes ne formacionin e gjetur, kurse nje tufe punetoresh e kane marre me shume nge. Sorollaten kot, teksa nje ekskavator fle i qete mbi muret mesjetare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama