Filmi: Thirrja

Viti 1976, English: The call Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Kujtim Gjonaj Ilinden Spasse 

Regjia: Fehmi Hoshafi 

Aktore: Astrit Çerma Liri Lushi Ndrek Luca etj. 

Kujtim Morava shkon të punojë në një fshat shumë të prapambetur ku vepron ende kanuni. Kujtimi merr pjese në prishjen e kishave dhe të xhamive të cilat quheshin qëndra të mbështetjes së kanunit dhe të prapambetjes. Filmi bazohet në ngjarje reale të reformave partiake të fundit të viteve ‘60.

English Synopsis: Kujtim Morava is assigned to work in a very backward village in which the canon is still prevailing. Kujtim takes part in the actions to bring down churches and mosques which were considered as centres supporting the canon and backwardness. The film is based on real events that happened during the party-led reforms undertaken in the late sixties.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Tahsim Hoshafi 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi