Kuzhina Shqiptare

Kuzhina Shqiptare

Kuzhina shqiptare dhe e huaj Receta gatimi kryesisht nga kuzhina shqiptare, pa harruar dhe receta të vecanta nga mbarë bota

 • Caj mali shqiptar - Sideritis syriaca

  ?aj mali shqiptar ?sht? i k?ndsh?m, aromatike me vajra esenciale dhe ekstrakte t? k?siaj barishte aromatike q? ?sht? treguar se ka aktivitet t? fuqish?m antioxidant n? lipidet substrate.Ekstrakti i ngrir? dhe i thar? i Sideritis, para dhe pas hidroliz?s,kan? d?shmuar t? jen? t? pasur n? form? t? detyruar me phenolic(fenolik) komponente t? tilla si acidi hydroxycinnamic dhe flavonoide.

 • Kremi ganash (ganache)

  13 vite më parë
  Kremi ganash (ganache)

  Kremi ganash eshte nje krem me origjine franceze i cili pregatitet duke perziere panen e lengshme per embelsira te nxehte dhe cokollaten e grire imet zakonisht ne raportin 1:1. Ky krem eshte krijuar nga gabimi i nje nxenesi, i cili gabimisht derdhi qumeshtin e nxehte ne cokollate, dhe mesuesi i tij i ngjiti nofken ganache (qe ne frengjisht do te thote i ngathet).

Gatime me prodhime deti

Fileto Pellumbi e mbushur

Fileto Pellumbi e mbushur

Perbersit:Fileto Pelumbi e prer per se gjati duke i hequr kollonen e kurrizitSpinaq1 kokerr vezePiperKripePanaDjathe parmixhan i grire Vaj ulliri Vere e bardhe Bejme nje pezierje te spinaqit me vere, kripe, piper, pana me djathe parmixhan te gri

15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Fileto Pellumbi

  Fileto Pellumbi

  Perberesit:Fileto Pellumbi e prer ne forma rrethorreDomate e prer ne kubik te vegjelKripeMajdanozPiperVaj ulliriuthull balsamikeHudhra te griraVere e bardheNe nje tave hedhim pak vaj ulliri dhe uthull balsamike. Vendosim filetot dhe i sperkasim me kr

  15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Fileto shpati alla Napoletana

  Fileto shpati alla Napoletana

  Perbersit per 4 persona:4 fileto peshkuDomate pa lekureKripePiperMajdanozKoperPeperoncinoVaj ulliriVera bardheborzilokFileton e peshkut e ngjyejme me miell dhe i veme te skuqen ne nje tigane me vaj, pasi i kemi skuqur mire i shtojme pak vere per ti s

  15 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama