Shendeti

Shendeti

 • Ja pse leximi ju ben te lumtur

  Ne veçanti, ata qe lexojne romane zhvillojne nje nivel ndjeshmerie me te larte, cilesi qe eshte vene re te femijet (ne te kundert, ata qe shikojne televizor per nje kohe te gjate, jane me te mbyllur ne vetvete).

 • Pse ju shkelmon foshnja ne bark?

  Mesoni arsyet pse ju shkelmon foshnja juaj ne bark.Goditja e bebes gjate shtatzenise tregon shendetin e mire te bebes, zhvillimin dhe aktivitetin e tyre. Bebja reagon menjehere ndaj ndryshimeve ne ambient, sidomos kur degjon tinguj te jashtem.

 • Testet qe zbulojne problemet me nuhatjen

  Mjeku otorinolaringolog ballafaqohet çdo dite me problemet e shqisave, por humbjen e te nuhaturit e has shpesh edhe nje mjek neurolog apo alergolog, ndaj edhe ajo shpjegon se ndonese nuk duhet rritur niveli i alarmit, problemet qe shfaqen me nuhatjen nuk duhen neglizhuar.

 • Humbisni peshe duke konsumuar kete pije

  Kjo recete eshte e mire per humbje te shpejte te peshes, eshte shume i thjeshte per t'u pergatitur. Ju nuk keni edhe pse blini produkte speciale dhe te shtrenjta per te pasur humbje peshe. Kini parasysh se per ta pergatitur ate duhet te keni produkte cilesore, si mjalte 100% natural.

 • Mos i humbisni: Disa studime pikante mbi shendetin

  Beni kontrolle, kujdes me konsumimin e tepert te alkoolit, drogave, duhanit, dopingut sportiv, kujdesuni veçanerisht per ushqyerjen e kryerjen e aktivitetit fizik, vishni te brendshme pambuku dhe mbi te gjitha evitoni mbajtjen e kompjuterit apo pajisjeve te tjera ne preher.

 • Ja ushqimet qe nuk duhet ti konsumoni para gjumit

  Qendroni larg pijeve energjike, kafese, cokollates apo çajrave me kafeine. Kjo substance njihet si stimulues i sistemit nervor dhe perdoret per te shmangur pergjumjen keshtu qe mos konsumoni ushqime apo pije qe e permbajne.

 • Ndikimi i fasules ne shendet

  Shkencetaret kane sjelle disa rezultate te reja per efektet pozitive qe mund te kete fasulja ne shendetin e njeriut. Studimet e fundit kane treguar se fasulja mund te jete nje nga perberesit kryesor te dietave, pasi qe mund te zvogeloje rrezikun e semundjeve te zemres si dhe disa lloje te kancereve.

 • Studimi, gjendet ilaci i jetegjatesise

  Nje 'ilac i mrekullise' i gjetur ne token e Ishullit te Pashkeve besohet se ka kualitete te cilat nje dite do t'i ndihmojne njerezit te jetojne me gjate – dhe madje ky ilac eshte duke funksionuar tek qente.

 • Ja pse eshte e nevojshme te dini grupin tuaj te gjakut

  Kur e dini se cilit grup te gjakut i takoni, keni ide me teper se si reagon trupi juaj ndaj ushqimeve te caktuara, e dini se ndaj cilave semundje jeni e dobet, si reagoni natyrshem ndaj stresit, si plakeni dhe shumecka tjeter.

 • Cfare eshte dallimi mes vezeve te bardha dhe ngjyre kafe?

  Kur deshirojme te blejme veze gjithmone kemi dilemen se çfare eshte dallimi mes vezeve te bardha dhe ato ngjyre kafe nga jashte? Deshirojme te dime nese luan rol ne kualitetin e vezes ngjyra dhe deshironi te dini se cili eshte dallimi mes tyre.