Filmi: Dimri i fundit

Viti 1976, English: The last winter Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Nexhati Tafa 

Regjia: Ibrahim Muço Kristaq Mitro 

Aktore: Liza Laska (Mara) Margarita Xhepa (Shano) Rajmonda Bulku (Pranvera) etj. 

Gjermanët vijnë mes borës dhe dimrit. Në fshat mbeten vetëm gratë të cilat luftojnë deri sa partizanët e plagosur të strehuar në fshat të tërhiqen më thellë dhe bora të mbulojë gjurmët. Ballë për ballë me gjermanët dhe nën kontrollin e tyre gratë e fshatit të udhëhequra nga nënë Shano dhe nënë Mara nisen në grumbull për të bërë dru por në të vërtetë arrijnë me bukë dhe ushqime të partizanët.

English Synopsis: The nazi forces arrive in cold winter. In the village remain only he women. They put up resistance until the wounded partisans sheltered in the village homes can withdraw to more remote areas and the snow covers their traces. Face to face with the Germans and under their very eyes the village women leaded by aunts Shano and Mara set off together to collect firewood an excuse they produce to take food to the partisans.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Aleksandër Lalo 


  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi