Filmi: Cuca e maleve

Viti 1974, English: The girl of the mountains Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Loni Papa Agron Aliaj 

Regjia: Dhimitër Anagnosti 

Aktore: Zoica Haxho (Cuca) Petrit Vorpsi (Fizi) Hajdar Shtuni (Pali) etj. 

Film muzikor sipas baletit me të njëjtin titull. Gjini një malësor i pabindur është çkishëruar. Për këtë vajza e tij mbetet e pa pagëzuar dhe pa emër. “Cuca” përkrahet vetëm pas luftës nacional çlirimtare dhe fillon të punojë në kurset e para kundër analfabetizmit. Por bandat e fshehura ku janë mbledhur edhe njerëz që kanë çkishëruar të atin e vrasin.

English Synopsis: A musical film entitled after the ballet “Cuca”. Gjin the insubordinate highlander is excommunicated. Because of this his daughter is not baptized. She is given no name and therefore is called Cuca (meaning lass in Albanian). Cuca receives support following the National Liberation War only. She is involved in setting up anti-illiteracy courses. In the end the covert gangs manned by those same persons who excommunicated her father kill her.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Nikolla Zoraqi 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi