Filmi: Yjet e netëve të gjata

Viti 1973, English: Stars of long nights Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Viktor Gjika 

Regjia: Viktor Gjika 

Aktore: Tinka Kurti (Pashako) Sander Prosi (Vrano) Pandi Raidhi (Ago) etj. 

Lufta antifashiste. Tafili djali i nënë Pashakos vritet nga fashistët. Pushtuesit të ndihmuar nga spiunët bëjnë bastisje në fshatin e Pashakos dhe e thërrasin atë dhe djemtë e tjerë të saj që të bëjnë identifikimin e ilegalit por asnjë nga familja nuk tregon se Tafili është i tyre. Rezistenca e Pashakos vazhdon megjithë raprezaljet që nuk kanë të mbaruar.

English Synopsis: The antifascist war. Tafil the son of Mother Pashako is killed by the fascists. With the aid of local spies the occupiers made havoc of Pashako’s village. They summoned her and her other sons to identify the dead body of a Tafil. Pashako and her’s sons denied that Tafil lying on the ground was one of them. In face of the never-ending repression Pashako’s resistance mounts up.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Kujtim Laro 


  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi