Filmi: Komisari i dritës

Viti 1966, English: The commisar of light Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Llazar Siliqi 

Regjia: Dhimitër Anagnosti Viktor Gjika 

Aktore: Rikard Ljarja (Dritani) Ndrek Luca (prifti) Roza Anagnosti (Rudina) etj. 

Dritan Shkaba mbas luftës kthehet për të hapur shkolla në fshatrat e thella të malësisë. Kundërshtarë të tij janë disa banditë që luftojnë kundër pushtetit popullor dhe Dom Pali në qelën e të cilit punon Rudina. Dritani lufton zakonet prapanike që detyrojnë vajzat malësore të rrinë të mbyllura në shtëpitë e tyre dhe përgatit Rudinën për tu bërë mësuese. Dritani vritet brenda në shkollë.

English Synopsis: Dritan Shkaba back from the liberation war opens several school classes all over the deeper highlands of Northern Albania. His antogonist are Dom Pali a priest and some bands remained in the mountains fighting the state-power. Dritan fights against the old custom holding the girls closed in their houses and prepares as a teacher one of them Rudina. Dritan is murdered inside the school.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Tish Daija 


  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi