Filmi: Tana

Viti 1958, English: Tana Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Fatmir Gjata 

Regjia: Kristaq Dhamo 

Aktore: Tinka Kurti (Tana) Naim Frashëri (Stefani) Kadri Roshi (Lefteri) etj. 

Ngjarjet zhvillohen në vitet ‘50. Në qëndër të filmit është Tana një vajzë e zgjuar dhe me mendime të përparuara. Ajo dashuron Stefanin i cili banon në një fshat të varfër malor. Tanës i del përpara mentaliteti i vjetër i gjyshit të saj si dhe xhelozia e Lefterit. Është një lojë dashurie drejt përparimit. Këtu është realizuar puthja e parë në filmat shqiptarë.

English Synopsis: Events take place in the ‘50-ies. Tana is a smart girl with advanced concepts for the life. She loves Stefan who lives in a mountainous and poor village. She will have to pass through difficulties born by the old mentality of her grandfather and the jeolus Lefter. This is a love game toward progress. In this film is realized the first kiss in the Albanian features.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Çesk Zadeja 
  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi