Filmi: Skenderbeu

Viti 1953, English: Scanderbeg Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: M. Papava 

Regjia: Sergei Jutkevic 

Aktore: Owned By JuMp-Er 

Film historik mbi heroin kombëtar Skënderbeun. Gjergj Kastioti bashkon princërit shqiptarë duke u martuar me Donikën dhe duke organizuar lidhjen e Lezhës, por përballet edhe me tradhëtinë e Hamzait, nipit të tij. Filmi ka skena masive të betejave historike dhe rrethimit të Krujës. Filmi i parë artistik i bashkëpunimit shqiptaro-sovjetik.

English Synopsis: Historical film about our national hero, Scanderberg. Gjergj Kastrioti unites the Albanian princes through his marriage with Donika and also organizing the Alliance of Lezha, but he confronts, as well, his nephew’s betray, Hamza. The first feature film of the Albanian – Soviet collaboration.

Producent: Mosk Film, Kinostudio Shqiperia e re 

Muzika: Siridinov, Cesk Zadeja 


  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi