Filmi: Radiostacioni

Viti 1979, English: The radiostation Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Ismail Kadare 

Regjia: Rikard Ljarja 

Aktore: Birçe Hasko Elvira Diamanti Rikard Ljarja Pavlina Mani Agim Qiriaqi etj. 

Ekranizim i romanit me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë. Nëntor 1944. Një skuadër partizane në të cilën është anëtare Teuta merr urdhër të ringrenë Radio Tiranën. Partizanët mbledhin punonjësit e mëparshëm të Radio Tiranës dhe intelektualë të ndryshëm që kanë qëndruar larg gjatë kohës së luftës që të ndihmojnë me transmetimin. Teuta bëhet folësja e parë për Tiranën e lirë.

English Synopsis: Screening of a novel with the same title by Ismail Kadare. November 1944. A partisan squadron in which Teuta is a member receives the order to storm Radio Tirana. The partisans summon former experts and different intellectuals who have kept aside during the war to help with broadcasting. Teuta becomes the first speaker for free Tirana.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Zef Çoba 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi