Filmi: Liri a vdekje

Viti 1979, English: Freedom or death Informacioni i ofruar nga AQSHF

Skenari: Vath Koreshi 

Regjia: Ibrahim Muço Kristaq Mitro 

Aktore: Timo Flloko Gjergj Lala Nikolla Llambro etj. 

Komitët të udhëhequr nga Çerçiz Topulli Mihal Grameno dhe Hajredin Tremishti kthehen në fshat te njerëzit e tyre para se të ekzekutojnë bimbashin turk të Gjirokastrës. Pas kësaj ushtria osmane ndërmerr një fushatë kundër Mashkullorës krahinë e cila kthehet në një lapidar të rezistencës Shqiptare për pavarësi. Vritet barbarisht edhe mësues Hyseni që u mëson fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe.

English Synopsis: The outlaws led by Çerçiz Topulli Mihal Grameno and Hajredin Tremishti come back to visit their relatives in town before they can kill the Ottoman Major of Gjirokastra. Following this the Ottoman army undertakes a campaign against Mashkullora which turns into a lapidary of the Albanians\' resistance for independence. The teacher teaching Albanian to the children is barbarously killed.

Producent: Shqipëria e re 

Muzika: Kujtim Laro 

  • Publikoje ne:

  • Digg
  • Twitter
Krko pr nj film:

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

Albforumi