Sociale

Sociale

Lajme dhe informacione sociale.

 • Mesuesi goditet nga nxenesi ne mes te mesimit

  Pas denoncimit te mesueses e cila dhunon nje prej nxenesve te klases se saj, ne kete incident mesuesi dhe nxenesi kane nderruar rolet. Ngjarja e paprecedente eshte regjistruar ne nje prej shkollave 9-vjecare te qytetit bregdetar te Durresit.

 • Cmimet e Barnave - E verteta permes shifrave

  Prej disa muajsh ka nisur nje debat i nxehte politik dhe mediatik, ne lidhje me tregun e medikamenteve. Ne fakt, tema ka qene kaq e nxehte dhe delikate, saqe njohes te mire te mjekesise shprehen sot...

 • Mira Shehu: I bashkohem nismes per legalizimin e kanabisit mjekesor

  Deputetja e Partise Socialiste, Mira Shehu, iu bashkua nismes se deputetit Koço Kokedhima per legalizimin e kamabisit mjekesor. Ne nje interviste per gazeten “Shekulli”, deputetja Shehu ftoi ekspertet qe te nisin diskutimet per epersite e perdorimit te kesaj bime.

 • Pse po na cudit emigrimi?

  9 vite më parë
  Pse po na cudit emigrimi?

  Shqiptaret jane habitur keto kohe nga nje dallge ne dukje e re emigrimi. Pamjet nga stacioni i autobuzeve te Prishtines qe tregojne se si çdo dite qindra njerez nisen drejt Gjermanise duket se perbejne me te vertete nje dallge.

 • Si ka ndryshuar ndarja territoriale ne 100 vite

  Ndarja administrative dhe tokesore e Shqiperise ka pesuar ndryshime te vazhdueshme pergjate te gjithe ekzistences se shtetit shqiptar si per sa i perket shtrirjes gjeografike ashtu edhe sa i perket funksioneve te strukturave. Por rrethi duket se ka qene struktura me e qendrueshme ne kohe.

 • E mjera Kosove!

  9 vite më parë
  E mjera Kosove!

  Nje e treta e popullsise jeton nen kufirin e varferise. Papunesia – veçanerisht ne mesin e shume te rinjve – eshte tmerresisht e larte. Kosova nuk mund te ushqeje vetveten, por jeton nga ndihmat e jashtme: dergesat e emigranteve me prejardhje nga Kosova dhe donatoret nderkombetare.

 • Ja gjendja e rrugeve ne Shqiperi

  Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Drejtoria e Pergjithshme e Sherbimeve te Transportit Rrugor raportojne per paraqitjen e veshtiresive ne kalimin e akseve kryesore ne vend.

 • Fakultetet: Autonomia ne rrezik, projektligji te rivleresohet

  Projektligji i Arsimit te Larte i eshte nenshtruar vleresimit te stafit te pedagogeve te fakulteteve te Universitetit te Tiranes dhe pas diskutimeve jane nxjerre mendimet zyrtare, qe do i percillen qeverise, me kerkesen per te bere nderhyrjet konkrete.

 • Mjeket protestojne kunder dhunes

  Disa mjeke te Qendres Spitalore Universitare 'Nene Tereza' protestuan sot para urgjences per dhunen e ushtruar ndaj bluzave te bardha.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama