Sociale

Sociale

Lajme dhe informacione sociale.

 • Mbaron bumi, njerezit po e braktisin Rinasin

  Fluksi i pasagjereve qe perdoren Aeroportin Nderkombetar te Rinasit u rrit ne fund te vitit 2014 me 3 per qind. Te dhenat zyrtare te Tirana Airport Partners tregojne se, gjate 2014 numri i pasagjereve arriti ne 1,810.3015 persona nga 1,757,342 te tille ne fund te te vitit 2013.

 • 6 nga 10 te rinj ne Kosove jane te papune

  Eksodi masiv i qytetareve te Kosoves ka zgjuar vemendjen edhe te mediave me te medha boterore.'Jemi 2 milione zogj ne nje kafaz duke shpresuar per nje jete me te mire', ka thene nje i ri kosovar per BBC-ne.

 • Ligji per lojerat e fatit, kazinote vetem ne zona turistike

  Shkalla e larte e informalitetit, e evazionit fiskal dhe pasojat sociale negative per qytetaret, sipas qeverise, bejne te nevojshem reformimin e kuadrit ligjor te lojerave te fatit me qellim rregullimin e ketij sektori.

 • Celet panairi 'Dita e Veres 2015'

  Panairi 'Dita e Veres 2015', qe organizohet me rastin e festes tradicionale te Dites se Veres, u cel sot ne qytetin e Elbasanit.

 • Shqiptaret, drejt plakjes prej ekonomise

  Shqiptaret, jo vetem qe nuk do te renditen me si nje nder vendet me popullsine me te re, por rrezikon qe te perballet me probleme te medha ekonomike dhe sociale, nese nuk merren masa afatgjata.

 • Gezuar 7 Marsin. Urimi dedikuar bartesve te filozofise se jetes

  Profesor Keating (Robin Williams, ne filmin 'Dead Poets Society', 1989), i perzene nga shkolla, pasi sistemon me duart qe i dridhen lehte canten e tij, i hedh nje sy klases per here te fundit dhe me hapa te ngadalte, pa kthyer koken pas per te mos u tradhtuar nga emocionet, le auditorin per te mos u kthyer me kurre.

 • 734 'Endrra' per t’u bere realitet, 10 fituesit me 15 mars

  Gjimnazistet, studentet apo te rinjte deri ne moshen 30-vjecare, qe kane nevoje per mbeshtetje per te bere realitet nje enderr ne vitin 2015, kishin mundesine te merrnin pjese tek konkursi i kryeministrise 'Endrra Ime per Vitin 2015'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama