Reportazh

Reportazh

 • The Ugly Truth On Serbia v Albania

  E shkrova këtë si një përpjekje të vogël kundër makinës serbe të propagandës që po helmon mediat e huaja me gënjshtra dhe shtrembërime

 • Reportazh/Yahoo Travel: Malet e Shqiperise, shtigjet ku kaloi Bajroni mbi kale

  Shqiperi, lejome te kthej syt' e mi mbi ty, o nene e rrepte burrash t'eger'. Keto ishin fjalet e Lord George Gordon Bajronit ne poemen e tij te famshme, 'Shtegtimi i Childe Haroldit', ku ka pershkruar udhetimin ne malet e Shqiperise se Jugut ne vitin 1809, se bashku me shokun e tij, per te vizituar Ali Pashen.

 • Nderi i Kombit- Ndue Shyti, mbush 80 vjet

  -Për afro një gjysmë shekulli performoi virtuozitetin e tij në katër kontinente -Themelues dhe drejtues i orkestrës popullore pukjane, formacioni më i madh orkestral në artin muzikor folklorik -Pas 30 vitesh, portreti i tij vendoset në Muzeun Ndërkombëtar të Artit në Luvër -Së shpejti botimi i studiuesit të njohur Mark Mesuli “Gjeniu i çiftelisë”, studim mo

 • Tradita e veres ne Pogradec

  Fshati im siç e quan Mitrush Kuteli tek 'Fshati im e pi rakine', ka pasur nje tradite te trasheguar brez pas brezi, ne kultivimin e vreshtarise, ne berjen e veres dhe te rakise.

 • Teqeja e Fushe Krujes - Historia e varreve te munguara

  Teqene historike, nje nga me te vjetrat ne vend, ku gjendet Gjyshata me te njejtin emer, e kthyen dikur ne depo per kooperativen. Ne hapesiren e saj, ku kishte tyrbe kushtuar Baballareve te ndjere, u pushtua nga lendet drusore.

 • Mirdita jeton ende me legjenda

  Nese me pare do te duheshin ore te tera te mberrije ne Rreshen, tashti per gati nje ore e gjysme je ne qender te qytetit te krahines, qe e njohim si Mirdita. Ne te vertete, asgje nuk ka ndryshuar per qytetin.

 • Gjirokastra, nje histori e perseritur deshtimi ne turizem?!

  Qe ne krye te heres, perserisim te njejten gje: Gjirokastra eshte nje destinacion i rralle turistik. Por çfare e ben vertete te rralle qytetin? Valle eshte struktura arkitektonike e ngrehinave te shkuara, aftesia e banoreve per turizem, puna e pushtetit lokal? A mos valle historite lokale?

 • Martaneshi, komuna qe fle mbi ar dhe zgjohet ne rruge me gropa

  Ka nje rruge ku nuk mund te mbash shenime teksa udheton me makine. Do te perfundosh duke shkruar disa zhgarravina pa kuptim. As nuk mund te mbeshtesesh faqen pas xhamit e te cosh imagjinaten tej, sepse do te perfundosh duke perplasur koken.

 • Jeta e nje shqiptari e shkaterruar nga gjakmarrja

  Gjakmarrja ekziston ende ne Shqiperi, dhe ata qe jane te perfshire duhet te jetojne te fshehur. Keta jane njerez si Leonard Qukaj, i cili rrallehere ka dale nga shtepia gjate kater viteve te fundit, nga frika mos vritet prej nje fisi rival – ose nga vete xhaxhai i tij...

 • National Geographic reportazh per Bektashizmin shqiptar

  Ne nje mal te vetmuar ne Shqiperi, besimtaret e mistikeve Sufi, kane ridale nga hijet e komunizmit – duke ftuar boten aty. Gazetarja dhe gjurmuesja e re e National Geographic, Grantee Mehves Lelic ka bere nje foto-reportazh per Sufit ne Shqiperi.

 • Gjinari, komuna e shpallur si pike turistike ne vitin 2001, mbahet peng

  Jemi ne Jug-lindje te Elbasanit, ne zonen e Shpatit, e me konkretisht ne Gjinarin turistik, shtrire ne 1000 m lartesi nga niveli i detit. Sigurisht, qe nuk e patem te lehte ta zbulonim kete vend. Na u desh nje mik qe te na e tregonte, pasi edhe per te pare kesisoj bukurish ne Shqiperi te duhet nje mik, ne te kundert rrezikon te shkosh nga kjo bote pa i pare e shijuar...

 • Bovilla, WC-ja e disave, ujesjellesi i disa te tjereve

  Ka mjaftuar reagimi i nje teknicieni te cilesise se ujit, qe e gjithe media dhe publiku te kujtohej per Bovillen, ujembledhesin nga ku percillet lenda baze e jetes per kryeqytetin. Vertete, nuk kane ndryshuar shume gjera ne rezervuar, por nuk i hasim me bagetite si kohe me pare.

 • Ne gjurmet e humbura te para-shqiptareve

  'Koha' po i fshin dhe me shume akoma, imazhet shkembore, qe jane identifikuar vitet e fundit dhe qe flasin per ekzistencen e paraardhesve tane. Keto te Bovilles, rrefyer nga profesor Korkuti, jane nje deshmi interesante, por qe dora e njeriut se fundmi indirekt po i sfidon hapur.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama