Art&Kulture

Art&Kulture

 • La belle musique Francaise në një mbrëmje në TKOB

  TIRANË, 13 Tetor / ATSH / - Teatri Kombëtar i Operas Baletit dhe Ansambli Popullor do të sjellë këtë të mërkurë, ora 19:00 një atmosferë franceze, në një koncert me muzikë të përzgjedhur nga kompozitoret Berlioz, Faure dhe Bizet, titulluar "LA BEL

 • DRKK-Berat apelon: Bashkë për të shpëtuar trashëgiminë tonë kulturore

  TIRANË, 13 Tetor / ATSH / - "Ështe koha të bëhemi të gjithë bashkë për të shpëtuar monumentin, për të shpëtuar trashëgiminë tonë kulturore" është apeli i specialistëve të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Berat të cilët pas rreshjeve të di

 • Shpallet fituesi i 'Man Booker Prize' per vitin 2015

  Nje shkrimtar nga Xhamajka eshte fitues i çmimit prestigjioz per letersi 'Man Booker Prize' per vitin 2015. Marlon James eshte nderuar me kete çmim per romanin me titull 'A Brief History of Seven Killings', i frymezuar nga tentativat per te vrare Bob Marley-n ne vitet '70.

 • Dritero Agolli ne 84-vjetorin e lindjes

  Shkrimtari i shquar i kombit tone, Dritero Agolli sot mbush 84 vjeç. Pasi shaloi Pegasin e tij ne Menkulas ne vitin 1958, trokiti ne dyert e letersise shqipe, i ndrojtur, por i sigurt me vargjet e librit 'Ne rruge dola'.

 • Ermonela Jaho, sopranoja e njohur, në projektin e këngëtarëve lirikë

  TIRANË, 12 Tetor / ATSH / - Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, do të jetë në fillim të tetorit në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit ku në datat 14 deri 18 tetor do të zhvillohet një kurs specializimi për këngëtarë e rinj lirikë.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama