Sociale

Sociale

Lajme dhe informacione sociale.

 • Tekstet shkollore falas, perfituesit

  Familjet me me shume se dy femije do te perfitojne tekstet shkollore falas per femijen me te vogel. Po ashtu, nga vendimi i qeverise, per sezonin e ri shkollor, lendet mesimore do te jene pa pagese edhe per romet, viktimat e trafikimit, femijet qe kane te pakten nje prind invalid etj.

 • Veliaj prezanton penalitetet, ja sa do ndeshkohen 'pisanjoset'

  Veliaj prezanton paketen e penaliteteve per te gjithe ata qe do te demtojne dhe vandalizojne pronen e perbashket. Gjoba per hedhjen e mbeturinave ne rruge jashte konteniereve, kryerjen e punimeve pa leje, vjedhje apo demtimin i pusetave, shfrytezimi i paligjshem i hapesirave publike etj.

 • Flet azilkerkuesi: 'Ne kamp ziheshim per buke'

  Eglis Rakipi, nje nga shume personat e kthyer nga Gjermania pak dite me pare, rrefen te gjithe peripecite e qendrimit te tij ne kampin e azilit te Dresdenit.

 • Mosha ideale per tu martuar

  Nje studim i ri i sugjeron njerezve te martohen ndermjet moshes 28 dhe 32 nese nuk duan qe me pas te divorcohen, te pakten ne 5 vitet e para te marteses se tyre.

 • Gjermanet i mbeshtesin azilkerkuesit

  Edhe pse nuk kane rene dakord per rishperndarjen e 40 mije emigranteve mes shteteve anetare, pritet qe Bashkimi Evropian te vendose te henen nese azilantet shqiptare dhe te tjeret nga Ballkani Perendimor do te kthehen me procedure te pershpejtuar ne vendet e origjines.

 • Turistet nga Kosova: Po paguajme 50 euro naten ne Shengjin

  Pushuesit nga Kosova vazhdojne t'i qendrojne besnike plazheve shqiptare edhe pse kete vere vihet re nje shtrenjtesi me e madhe ne çmime. Kamera e KosovaPress ishte sot ne plazhin e Shengjinit, ku si cdo vit kalojne pushimet mjaft turiste nga Kosova.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama