Sociale

Sociale

Lajme dhe informacione sociale.

 • Ironia e 2 korrikut: 30.000 shqiptare duan azil ne Gjermani

  25 vjet me pare, mijera shqiptare do vershonin drejt ambasadave perendimore, ne kerkim te nje jete me te mire. Shume shqiptare vershuan drejt ambasades gjermane, duke thyer friken nga regjimi komunist. 25 vjet me pas, shume gjera kane ndryshuar.

 • Kodi i Punes, agjencite do ndermjetesojne punesimin e personave

  Per here te pare ne Kodin e Punes parashikohen edhe agjencite e punesimit te perkohshem, te cilat do te sherbejne si ndermjetese mes punedhenesit dhe punemarresit. Ne momentin qe lidhet kontrata e punes, punemarres do te cilesohet jo vetem personi qe ka biznesin, por edhe agjencia qe ka bere ndermjetesuesin.

 • Call-center: Biznesi qe vijon lulezimin

  Nese duam te kerkojme nje industri qe nuk do t'ia dije per krizen ekonomike, eshte sherbimi online i qendrave te telefonise. Sipermarrjet ne treg jane gati 300, duke arritur ne rreth 20 mije te punesuar.

 • ISHP: 10 mije perdorues droge ne Shqiperi

  1 ne 5 persona ne Shqiperi apo 20 % e popullsise e ka provuar te pakten nje here drogen. Disa nuk jane mjaftuar vetem duke e provuar, por rreth 10 mije kane krijuar varesi ndaj kanabisit, ekstazi, kokaines apo heroines.

 • 11% te maturanteve ngelen ne provimin e Matematikes

  Ne provimin e Matematikes ngelen 11 per qind e maturanteve. Sipas te dhenave te Agjencise Kombetare te Provimeve jane 4753 maturante, te cilet nuk arriten te kalonin. Nderkohe qe numri i atyre qe kane arritur te vleresohen maksimalisht eshte me i larte se ne provimin e Gjuhe-Letersise.

 • Studimi: Shqiptaret 'vdesin' per para

  Parate jane gjeja me e rendesishme ne jeten e shqiptareve, duke u vendosur edhe para shendetit. Ky eshte perfundimi i nje studimi per indeksin e jeteses te Organizates per Bashkepunim Ekonomik dhe Zhvillim, per vitin 2015.

 • Tahiri prezanton masat e policise per sezonin turistik

  Ministri i Puneve te Brendshme, Saimir Tahiri prezantoi sot nga Shengjini, masat per sezonin turistik veror. Ministri Tahiri, ne fjalen e tij tha se siguria eshte nje faktor kyç per te thithur turist.

 • Ja cfare ka me shume rendesi per shqiptaret

  Cila eshte çeshtja me e rendesishme per njerezit ne te gjithe boten? Te dhenat e bazuara ne informacionet e 2011-2014 te Indeksit te Jeteses nga OECD, Organizata per Bashkepunim Ekonomik dhe Zhvillim, japin nje panorame te gjere rreth shqetesimit kryesor qe kane njerezit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama