Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • 13 truke qe ndryshojne kerkimin ne Google

  'Google it' eshte nje fraze qe eshte bere e perditshme. Me 900 milione njerez qe perdorin Gmail dhe mbi 11.9 miliarde kerkime cdo muaj, dominanca e Google ne kerkimin online eshte e padiskutueshme.

 • Realiteti virtual mund ta ktheje boten ne nje videoloje

  Gjiganti i internetit Google ka projekte qe mund te revolucionarizojne menyren si luajme dhe se si jetojme. Duke e vendosur hapesiren e lojes ne çdo mjedis te perditshem ky eshte nje hap para per teknologjine dhe njerezimin

 • Dashuria online, rregullat per ta gjetur

  Edhe dashuria online ka rregullat e saj per t'u gjetur. Te pakten keshtu thote specialisti i joshjeve virtuale dhe konsulenti per 'Net Dating Assistant', Noah Rose

 • Risia teknologjike, prezantohet telefoni me dy ekrane

  Telefoni me dy ekrane YotaPhone 2 ende nuk dihet se kur do te dale ne shitje, por kompania Yota Devices ka konfirmuar se eshte duke punuar ne dy pajisje te reja te cilat do te prezantohen me vone gjate ketij viti dhe njeri prej tyre eshte edhe pajisja me dy ekrane.

 • Rusia kercenon 'Google', 'Facebook' dhe 'Twitter'

  Kompanite teknologjike amerikane, si 'Google', 'Twitter' dhe 'Facebook', jane kercenuar nga agjencia ruse Roskomnadzor, qe merret me mbikeqyrjen e mediave, per shkelje te ligjeve te ketij shteti ne lidhje me internetin.

 • Ekipi kosovar triumfon ne garen e NASA-s

  Ekipi 'NatEv Explorer' nga Kosova ka fituar cmimin 'People's Choice Award' te NASA-s per inovacion. 'NatEv Explorer' u rendit i pari, me 68 mije e 803 vota, duke lene pas tyre me 14 mije vota me pak ekipin bullgar 'RoboFabric', ne nje gare virtuale qe mobilizoi shqiptaret kudo ndodhen.

 • 'Apple' krijon aplikacion per studimin e ADN-se

  Gjiganti i teknologjise 'Apple' do te bashkepunoje me shkencetaret per te mesuar me shume rreth ADN-es se njeriut. Sipas medieve nderkombetare, 'Apple' do te ndihmoje shkencetaret ne mbledhjen e ADN-ve te ndryshme per kerkime shkencore.

 • 'Interneti mund te pesoje kolaps brenda 8 vjetesh'

  Interneti mund te pesoje kolaps ne nje hark kohor prej tete vjetesh per shkak se kapaciteti i tij po perfundon, paralajmerojne ekspertet. Kerkesa per internet me te shpejte dhe qe transmeton sa me shume te dhena po con ne nje krize te internetit.

 • Facebook, mundesi fitimi per gazetat

  Shume gazeta online i postojne lidhjet e artikujve te tyre ne Facebook, i cili eshte kthyer ne nje burim te rendesishem te trafikut ne internet per faqet qe publikojne lajme.

 • Ekonomia e internetit, 'lufta e heshtur' SHBA-BE

  Ne pamje te pare Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian vleresohen si aleate te pazgjidhshem qe ndajne qendrime thuajse identike kur behet fjale per çeshtje te rendesishme nderkombetare, qe nga terrorizmi, situata ne Ukraine e Lindjen e Mesme, por edhe politikat energjitike.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama