Teknologji

Teknologji

Kategoria do përmbajë informacione mbi Teknologjitë e informacionit në Shqiperië

 • WhatsApp vendos nje tjeter rekord

  Rritja e WhatsApp nuk njeh kufi. Ne nje njoftim ne FB, shefi i ketij sherbimi, beri te ditur nje tjeter rekord. Jan Koum tha se WA ka kapercyer kufirin e 700 milione perdoruesve aktive.

 • Nokia, nje celular me bateri njemujore

  Nuk do te jete natyrisht telefoni celular me i zgjuar ne treg, poar ka nje avantazh ndaj te gjithe telefonave ne treg: baterine e tij. Telefoni i ri qe Nokia do te hedhe ne treg para muajit prill do te kete nje bateri qe do te rezistoje plot nje muaj!

 • iPhone 6, telefoni inteligjent me popullor i 2014-s

  Nese do te kishte nje fjale qe do te pershkruante vitin 2014 per kompanine Apple, ajo do te ishte 'e madhe'. Apple, jo vetem qe lançoi ne treg iPhone 6 dhe gjigantin iPhone 6 Plus, por debutoi gjithashtu me iPad-et e saj te rinj dhe prezantoi oren inteligjente Apple Watch, qe pritet te lançohet ne 2015-n.

 • Xiaomi, rivali i Apple per vitin 2015

  Pak para se te hidhte ne treg 'iPhone 6' dhe 'iPhone 6 Plus', ne mediat boterore qarkulluan shume lajme se 'Apple' do te hidhte ne treg gjeneraten e re te 'iPhone' me xhamin prej safiri, por nje gje e tille nuk ndodhi.

 • E-sportet te futen ne Lojerat Olimpike

  Video- lojerat- te njohura ndryshe edhe si e-sportet, duhet te behen pjese e Lojerave Olimpike. Keshtu deklaroi per BBC krijuesi i World of Warcraft.

 • Apple ka gati Iphone 7

  9 vite më parë
  Apple ka gati Iphone 7

  Apple do te nxjerre ne treg dy pajisje te reja pas Apple Watchit, qe planifikohet te vije ne pranveren e vitit 2015 bashke me iPhone 6S-it. Sipas lajmeve te fundit, Apple do te dyfishoje madhesine e RAM-it ne iPhone 7 dhe iPad Air 3.

 • U lodhen njerezit nga Twitter?

  Perdoruesit e rrjetit social Twitter po kalojne me pak kohe ne te, megjithese shifra e tyre ka arritur ne 284 milione perdorues. Krahasuar me vitin e kaluar, shifra e perdoruesve globale te Twitter eshte rritur ne total me 23 perqind, por gjithsesi treguesit thone se njerezit jane me pak aktive duke kaluar me pak kohe ne te.

 • 10 filmat me te shkarkuar te javes

  Keta jane 10 filmat me te shkarkuar ne BitTorrent gjate kesaj jave. Ne vend te pare eshte, The Equalizer, i ndjekur nga The Maze Runner dhe Horrible Bosses 2.

 • Google largon inxhinieret e saj nga Rusia

  Gjiganti i teknologjise Google ka konfirmuar zerat se po planifikon qe te levize inxhinieret e saj nga zyrat ne Rusi. Firma tha se 'mbetet e angazhuar' ndaj perdoruesve te Google ne Rusi, ndersa pohoi per BBC-n se ka zhvendosur inxhiniere ne vende te ndryshme edhe ne raste te meparshme.

 • Google News mbyll sherbimin spanjisht

  Gjigandi i kerkimeve online, Google, do te mbylle sherbimin Google News ne Spanje. Ky vendim vjen perpara se nje ligj i ri per pronesine intelektuale te hyje ne fuqi.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama