Politike

Politike

Politika, fjala vjen nga greqishtja pólis, "shtet qytet" apo "bashkësi e shumfishtë". Politika është përgjigje ndaj problemeve te shoqërisë me ane te vendimeve te detyrueshme për gjithë shoqërinë, është marrëdhënie ndermjet njerëzve, grupeve a shoqërive lidhur me vendime a mosvendime te detyrueshme për gjithë shoqërinë ose ndermjet shoqërive si dhe për zbatimin dhe ndryshimin e këtyre vendimeve.

Konceptimi i politikes sipas Max Weber : "synimi për pjesmarrje ne pushtet ose për ndikim ne shpërndarjen e pushtetit qofte nepermjet shteteve, qofte brenda nje shteti ndermjet grupeve me pushtet te cilat i përfshin ai... kush ben politike synon pushtet".

Politika është një proces me të cilin grupe njerëzish të marrin vendime kolektive. Termi është aplikuar në përgjithësi sjelljen brenda qeverive civile, por politika ka qenë vëzhguar në ndërveprime të tjera të grupit, duke përfshirë institucionet e koorporatave, akademike dhe fetare. Ai përbëhet nga "marrëdhëniet shoqërore duke përfshirë autoritetin ose fuqinë" dhe i referohet për rregullimin e një njësie politike,dhe në metodat dhe taktikat e përdorura për të formuluar dhe zbatuar nga politika.

Fjala "Politikë" vjen nga fjala greke Πολιτικά (Politika) nga i mençur (adj.), modeluar mbi punët "e Aristotelit e shtetit", emri i të librit të tij për qeverisjen dhe qeverive, që ishte dhënë në mesin e shekullit të 15-anglisht ""Polettiques Latinised". Në latinisht, kjo ishte "politicus" dhe në frëngjisht "politique". Kështu ajo u bë "politikë" në anglishten e Mesme.

 • Zyrtare dhe përfundimtare: Dakordësi e plotë për reformën në drejtësi

  Kryeministri Rama ka konfirmuar të mërkurën mbasdite se Partia Socialiste është dakord me draftin më të fundit të reformës në drejtësi, bazuar mbi versionin hibrid të Ndihmës Sekretares së Shtetit Viktoria Nuland dhe sqarimeve të mëtejshme të Komi

 • Basha shpall mbështetjen për reformën, por ende ka paqartësi

  Zoti Lulzim Basha ka deklaruar të mërkurën pasdite se ai ka rënë dakord me Komisionerin për Zgjerimin Johannes Hahn se roli i Operacionit Ndërkombëtar të Vëzhgimit do të jetë rol koordinues por jo vendim-marrës."Është rënë dakord që rol

 • Rreziku sipas ministrit Ahmetaj dhe profesorit socialist

  Dy ditë më parë, Ministri i Financave Arben Ahmetaj, ndërsa jepte i nervozuar një konferencë shtypi për të paraqitur të dhënat ekonomike të gjashtë mujorit të parë të 2016, u përpoq të hedhë poshtë idenë e një qeverie teknike të propozuar nga Zoti

 • Problemi me drejtësinë europiane i reformës shqiptare të drejtësisë?

  Tani që pothuajse është arritur dakordësia e të gjitha palëve për reformën në drejtësi, është kuptuar një kërcënim i madh ndaj saj: reforma në drejtësi mund të çbëhet nga Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut, pasi mund të shkelë disa të drej

 • Zoti Basha shpall mbështetjen për reformën, por ende ka paqartësi

  Zoti Lulzim Basha ka deklaruar të mërkurën pasdite se ai ka rënë dakord me Komisionerin për Zgjerimin Johannes Hahn se roli i Operacionit Ndërkombëtar të Vëzhgimit do të jetë rol koordinues por jo vendim-marrës."Është rënë dakord që rol

 • Rreziku sipas ministrit Ahmetaj

  Dy ditë më parë, ministri i Financave Arben Ahmetaj, ndërsa jepte i nervozuar një konferencë shtypi për të prezantuar të dhënat ekonomike të gjashtë mujorit të parë të vitit, u përpoq të hedhë poshtë idënë e një qeverie teknike.Sipas Ahmeta

 • Te tretesh ne acid

  6 vite më parë
  Të tretesh në acid

  Tani që pas votës për të dalë nga BE sistemi politik britanik po shpërbëhet si në një skenar të denjë për dramat shekspiriane, është ndoshta momenti për t'i hedhur nja vështrim asaj që Michael Gove e quajti "Opsioni Shqiptar".Sikurse kam sh

 • Loja më e fundit me reformën në drejtësi Exit shpjegon

  Ngërçi kryesor mes shumicës dhe ndërkombëtarëve nga njëra anë dhe pakicës nga ana tjetër ka qenë mënyra si dhe nga kush do të kryhet vetingu i kandidatëve për anëtarë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Kolegjit te Apelimit, të cilët do t

 • PD pranon në parim variantin Nuland

  Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka pranuar në parim variantin hibrid të Zonjës Nuland për reformën në drejtësi dhe ka kërkuar dy plotësime jo thelbësore në këtë draft."Partia Demokratike është për miratimin e kësaj reforme. Është pro draf

 • Eduard Selami do të votojë pro reformës

  Deputeti i PD-së Eduard Selami deklaroi sot votën pro reformës në drejtësi edhe nëse Partia Demokratike voton kundra saj.Zoti Selami u shpreh se vendimi për të mos votuar propozimin e paraqitur nga Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Nul

 • Meta: Negociatat PS-PD-LSI të bëhen në prani të medias

  Pas dakordësisë të të gjitha palëve për rinisjen e negociatave, kreu i Kuvendit Ilir Meta kërkoi që diskutimet të bëhen në prani të medias.Në një konferencë për shtyp, Zoti Meta theksoi rëndësinë e të qenit transparent ndaj qytetarëve dhe d

 • PS-PD-LSI dakord për rinisje të negociatave

  Pritet që negociatat për reformën në drejtësi mes përfaqësuesve të PS, Ëngjëll Agaçit, të PD-së Oerd Bylykbashit, LSI-së Ylli Manjanit e përfaqësuesve të OPDAT e EURALIUS të nisin sërish sot në mesditë.Kreu i PD-së Basha ju përgjigj pozitiv

Zgjedhjet 2015

Zgjedhjet, 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Zgjedhjet 38 milione euro fluturuan jashte bankave ne maj

Paraja jashtë bankave ka shënuar një rritje të fortë në muajin maj, një tendencë kjo që është vërejtur pothuajse gjithmonë në dy muajt përpara zgjedhjeve.Sipas statistikave t&

7 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama